• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kukla Günleri ile başladı

Kukla Günleri Yaşayan Tablolar ile başladı
Giriş Tarihi: 2.3.2019

İzmir'de 13. kez düzenlenen Uluslararası Kukla Günleri, İtalya'nın Napoli kentinden gelen Teatri 35 adlı ekibin, ünlü tarihi tabloları canlandırdığı 'Yaşayan Tablolar' isimli oyunuyla başladı. 500'e yakın davetli tarafından ilgi ve beğeniyle izlenen etkinlikte, İtalyan topluluğa İzmir Devlet Opera ve Balesi Barok Orkestrası ile soprano Derya Kırcalı Gürlük ve mezzo soprano Evrim Keskin Özülgen eşlik etti. Sabancı Kültür Sarayı'nda gerçekleştirilen gösteride 3 oyuncu sahneye serilmiş kumaşları kullanarak ünlü sanatçıların en çok bilinen tablolarına hayat verdi. Festivalin yapılmasında emeği geçenlere plaket veren İzmir Uluslararası Kukla Günleri Direktörü Selçuk Dinçer, bu sene 80 bin izleyiciye ulaşmayı hedeflediklerini ve İzmir'in kukla başkenti olmasını istediklerini söyledi.

93'Ü ÜCRETSİZ 176 GÖSTERİ
Dinçer, "Bu sene 28 Şubat ve 17 Mart tarihleri arasında yapılacak festival programındaki 176 gösterimin 93 tanesi ücretsiz. Gösterimler İzmir'in 7 ilçesi dahil olmak üzere toplam 47 farklı mekanda gerçekleşecek. Bu festival İzmir'in her yerine gitsin, herkesle buluşsun, her kesimden insanın karşısına kukla çıksın ve onlara kendini sevdirsin istiyoruz. Bugün aramızda 40-50 civarı yabancı konuğumuz da var, onlardan birkaç tanesi yabancı festivallerin direktörleri. 12 yılda bu festivali dünyanın beğeniyle izlediği, gelip katılmak istediği bir organizasyon haline getirdik. Dünya'nın önemli kültür sanat başkentlerinden biri olacak olan İzmir'in kukla sanatı için de dünya'nın en önemli merkezlerinden biri olmasının kapısını araladık. Bu kapıdan hep beraber geçmemiz için önce bir okul, sonra bir kukla merkezi, bir kukla tiyatrosu ve kukla müzesi gerekli. İzmir'i el ele bir kukla başkenti yapacağız" dedi.

4 ALTIN MADALYALI FESTİVAL
Geçen yıl alınan ödüller hakkında bilgi veren Selçuk Dinçer, "Biz, Kipa ile 4 günde 9 gösteri sergilediğimiz Kipa Kukla Şenliği yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl çok güzel iki şey yaşadık. 2018 Stevie International Business Awards'da kültür sanat kategorisinde altın madalya kazanırken, Marcom Avards 2018'de ise 3 ayrı altın madalya kazanarak başarı ve seçkinliğimizi kanıtladık" dedi.

ERCAN AKGÜN

Kukla Günleri Yaşayan Tablolar ile başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA