• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bayındır’da tarih canlanıyor

Bayındır’da tarih canlanıyor
Giriş Tarihi: 18.5.2019

FATİH ŞENDİL

İzmir'in Bayındır ilçesi, kültür varlıkları ve sit alanı bölgesiyle, çiçekleriyle ve doğal güzellikleriyle İzmir'in yeni çekim merkezi olmaya aday.
2000'li yılların başında başlayan çiçek seracılığı Bayındır'ın ekonomisine istihdam alanı yaratılmasına katkı vererek Bayındır Çiçek Festivali'nin yapıldığı çiçeğin merkezi olarak tanınmaya başladı.YENİ MÜZELER

Şimdi de bölgedeki tarihi ve kültürel değerlerine, mimarisine sahip çıkılarak turizm merkezi olma yolunda emin adımlarla yürüyor. 2010 yılında İzmir Valiliği ve Bayındır Belediyesi'nin ortak restorasyon çalışmalarıyla İzmir'de yeni bir turizm bölgesi olma iddiasını ortaya koyuyor.
Belediye Başkanı Uğur Demirezen, aşamalı olarak planlanan restorasyon işlerinin tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, büyük katkı veren İzmir Valisi Erol Ayyıldız ve Gürya İnşaat yetkililerine teşekkür etti.
Eski Tekel Hanı, Bayındır Belediye Binası, Bayındır Hacı Sinan Camii ve Külliyesi, Bayındır Tarihi Hamamı, Hacı Sinan Camii sokak bölgesi, Hacı Ahmet Sokak, Sakarya Sokak ve Uzun Çarşı'nın yenilendiğini söyleyen Demirezen, "Aynı zamanda ilçede geçmişte faaliyet gösteren eski zeytinyağı ve pamuk işleme fabrikalarını da kamulaştırırarak bu mekanları müzeye dönüştüreceğiz' dedi.ESKİ KONAKLAR OTEL OLACAK

Uğur Demirezen, Bayındır'da bulunan eski konakların butik otel olarak restore edileceğini, unutulan el sanatlarının geliştirileceğini, eski dükkan kültürünün geri getirileceğini belirtti.
Ayrıca ilçenin gelişen değerleri olan çiçek seracılığına yönelik Türkiye'de bir ilki gerçekleştirereklerini belirten başkan Demirezen, "Bayındır'da yakın bir zamanda çiçek pazarı kuracağız, kültür turizmi yanında doğa turizmi ve kaplıcalarını iyileştirerek sağlık turizmini de geliştirmeye yönelik çalışmalara başladık. Bu çalışmalara büyük destek veren Bayındır Kaymakamı Mehmet Ali Öztürk ve İzmir Valisi Erol Ayyıldız'a da teşekkür etmeyi borç bilirim" dedi.EFES'E GELEN TURLAR İLÇEYE ÇEKİLECEK

Bayındır'da tarihe ve kültür miraslarına sınırsız destek verdiklerini belirten Belediye Başkanı Uğur Demirezen, özellikle tur şirketleriyle görüştüklerini, Efes'e gelen turların Bayındıra da getirilmesini sağlayacaklarını söyledi.
Demirezen, Bayındır'ı kendine özgü tarihi, havası ve yiyecekleri ile Safranbolu ve Beypazarı ilçelerini geçerek dünyaya tanıtacaklarını belirtti.

Bayındır’da tarih canlanıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN