• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bugün güneşi Ildırı’da batırın

Güne köy kahvaltısı ile başlayıp, tertemiz denizinde serinleyip akşam da kızıl gökyüzünün altında balığınızı yiyebilirsiniz

Bugün güneşi Ildırı’da batırın
Giriş Tarihi: 13.7.2019

Karaburun yarımadasının sol tarafında yer alan Ildırı, şirin sahil kasabası statüsüne giren yerlerden. Balıkçılık gibi lokal mesleklerin hala revaçta olduğu, kendine has evleri olduğu kadar Çeşme'ye yakın olmanın verdiği bir "modernleşme" ve turizmden de nasibini almış bir yer. Kimi yerde Ildır, kimi yerde Ildırı olarak geçen köyün ismini kullanırken biz Ildırı'yı tercih ediyoruz çünkü bu isim antik kent olan Erythrai 'den gelmektedir. Erythra, Hellen dilinde kızıl anlamına gelmektedir. Her ne kadar antik kentin ismi olsa da yerleşim birimini de Ildırı olarak çevirmek daha doğru olur. Ildırı'ya giderken oldukça keyifli bir yol size eşlik edecek. Yılın 4 mevsimi yeşil bir manzara sunan bu yol üzerinde Barbaros ve Kadıovacık köylerinden geçeceksiniz. Barbaros köyünde Hobbit House isminde bir kahvaltı ve Ege Mutfağı mekanı bulabilirsiniz.

TERTEMİZ BİR DENİZ

Şüphesiz Ildırı'da en çok görülmesi gereken yer Erythrai Antik Kenti'dir. Yazın denize girebileceğiniz bu sahil kasabası plaj açısından çok verimli olmasa da temiz bir denize sahiptir. Koyları taşlık ama temizdir. Çeşme tarafından gelirken ücretli plajlar ve şezlong kiralayabileceğiniz yerler mevcut. Fiyatlar Çeşme geneline göre uygun. Ildırı Merkez Cami'den yukarı ve aşağı gittikçe köy evlerini görebilirsiniz. Yoz gözükmeyen bu evlerin yapımında zamanında antik kentten kalma taşlar da kullanılmış.

Bugün güneşi Ildırı’da batırın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA