• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kendinizi yaşlandırırken verileriniz çalınmasın

Kendinizi yaşlandırırken verileriniz çalınmasın
Giriş Tarihi: 20.7.2019

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Günümüzde en değerli şeylerden biri de veri. Facebook ile ilgili yakın zamanda yaşanan bir veri skandalıyla gördük ki, insanların kişisel bilgilerine sahip olmak ABD Başkanı'nı seçmeyi bile etkileyebiliyor. Son günlerde bir hayli popüler olan FaceApp uygulaması sanal dünyada 'yaşlanma' akımını başlattı. Peki yaşlandırma uygulaması FaceApp ne kadar güvenilir? Bu soru, uygulamayı yapan şirket Rus olunca daha da ciddileşiyor.

BİLGİ SATMADIK'
ABD'li senatör Chuck Schumer, FaceApp için FBI ve Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) soruşturma çağrısı yaptı. Uygulamayı geliştiren şirketten yapılan açıklamada, kullanıcı verilerinin üçüncü şahıslara satılmadığı ya da paylaşılmadığı belirtildi. Açıklamada, "Tüm FaceApp özellikleri üye girişi yapmadan kullanılabilir ve yalnızca ayarlar ekranından giriş yapabilirsiniz. Sonuç olarak kullanıcıların yüzde 99'u giriş yapmıyor. Bu nedenle bir kişinin kimliğini tespit edecek hiçbir veriye erişimimiz yok" ifadeleri yer aldı. Şirketin araştırma- geliştirme departmanının Rusya'da bulunduğu, ancak sunucularının ABD'de bulunduğu da belirtildi.

GÜVENİLİR Mİ?
Kullanıcılar sadece kendi fotoğraflarını değil aynı zamanda ünlü isimlerin fotoğraflarını da uygulama ile değiştiriyor. Applyzer verilerine göre, kısa bir süreliğine de olsa ücretsiz olarak telefonlarda kullanılabilen FaceApp günde 700 bin indirme sayısına ulaşmış durumda. Peki ilk bakışta oldukça masum ve eğlenceli görünen bu akım büyük verinin yeni oyunu olabilir mi? Dijitalleşen dünyanın en değerli kaynağı artık petrol değil Veri. Haliyle milyarlarca kullanıcının akıllı cihazları ile günlük hayatlarında bıraktıkları dijital izler ile ortaya çıkan veri pek çok şirketin hedefinde. Ayrıca uygulama galerinize de erişim sağlıyor. Bütün bu gelişmeler ABD ile Rusya arasında yeni bir gerilim yaratma boyutuna ulaştı. Eğer ABD Başkanı Donald Trump bu konuya da el atarsa, bir yasak söz konusu olabilir. Uygulama yüklerken sizden istediği izinlere dikkat edin. Teknolojiden geri kalmayın ancak yine de sizi çok fazla ele geçirmesine izin vermeyin...

EN ÖNEMLİ VERİ SES VE YÜZ TANIMA
Son dönemde pek çok şirketin ciddi yatırımlar yaptığı yapay zeka teknolojisinin en çok ihtiyaç duyduğu veri ise ses ve yüz tanıma odaklı olanlar. Daha çok verinin daha çok reklam ve haliyle daha büyük kazanç anlamına geldiği günümüzde FaceApp gibi uygulamalar işin özünde kullanıcıların veriyi kendi elleri ile veri madencilerine vermesi anlamına geliyor. Dijital dünya hakkındaki çalışmaları ile bilinen Stilgherrian'a göre, FaceApp'in bir gizlilik politikası var. Ancak şirketin sunduğu bilgiler kullanıcı verilerinin ne şekilde kullanıldığı konusunda net bir açıklama sunamıyor. Rusya merkezli FaceApp de bu nedenle eleştirilerin odağında.

ERMAN AZAR

Kendinizi yaşlandırırken verileriniz çalınmasın haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN