• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Son ustalar zamana direniyor

Teknoloji hızla gelişiyor. Bu gelişim sonucunda yabancısı olduğumuz yepyeni meslek dalları ortaya çıkarken bazı meslekler de bu değişime yenilip kayboluyor. El emeği göz nurunun yerini makineler, doğal malzemenin yerini yapay ürünler alıyor. Onlar mesleklerinin yok olduğunu görmemek için son nefeslerine kadar çalışmanın peşinde... İşte ’nin son ustaları...

Son ustalar zamana direniyor
Giriş Tarihi: 7.9.2019

KİŞİYE ÖZEL SANDALET
Marmaris'te 30 yıl öncesine kadar sayıları 40'ı bulan sandalet ustalarının sonuncusu olan Fevzi Olca, hem baba mesleğini sürdürüyor hem de teknolojiye karşı direniyor. 59 yaşındaki Olca, Marmaris Kapalı Çarşı'daki evinin önündeki atölyesinde, hiçbir elektronik alet kullanmadan sandalet üretiyor. El emeği göz nuruyla yaptığı sandaletlerin yerliler kadar yabancılar tarafından da ilgi gördüğünü anlatan Olca, bu işi yapan son kişinin kendisi olduğunu söyledi. Sandaletlerin tamamen deriden yapıldığını, yazın ayağı terletmediği için tercih edildiğini kaydeden Olca, "Çeşitli işleme ve örgüler kullanarak yaptığım bu iş emek ve sabır istiyor. Kaliteli bir sandalet yapmak bazen bir günümü alıyor" diye konuştu. Olca, müşterinin ayak ölçülerine göre sandaleti yaptığını kaydetti ve şöyle devam etti: "Örneğin müşterinin 45 numara ayağı oluyor, ama ayağı ince. Kalıba göre, ayağa göre sandalet yapıyorum. 45 numaraya kadar kadın sandaleti yaptığım oluyor. Sandaletlerde dana ve kuzu derisi kullanıyorum. Derileri Aydın ve İzmir'den alıyorum"

Son ustalar zamana direniyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA