• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Telefonunuzu yüzde yüz şarj etmeyin

Telefonların ve bataryaların daha uzun ömürlü olması için pratik bilgiler veren telefon teknik servis uzmanı , “Telefonlarınızı yüzde yüz şarj etmeyin, ayrıca uyarı gelmeden şarja takmayın” diye konuştu.

Telefonunuzu yüzde yüz şarj etmeyin
Giriş Tarihi: 21.11.2020

Günlük hayatımızın vazgeçilmez teknolojilerinden biri haline gelen telefonlarla ilgili en büyük sorunlardan biri şarj sıkıntısı. Olmadık bir yerde şarjımızın bitmesini istemediğimizi için bataryaları yanlış kullandığımızı söyleyen telefon teknik servis uzmanı Tuncay Baz, telefonlarımızın uzun süreli kullanımı için tavsiyelerde bulundu. Baz, "Telefonumuzun şarj yüzdesi uyarı vermeden ya da yüzde yirminin altına inmeden telefonumuzu şarj etmemeliyiz. Telefonumuzu yüzde yüz şarj etmemeliyiz. Yüzde 80 civarında şarjdan çıkarmalıyız. Şu anda yüzde 90 sınırlaması dünya markası telefonlarda yer alıyor. Yeni çıkan yazılımlarında da yüzde 80'de telefonunuzu şarjdan çekin uyarısı veriyor" şeklinde konuştu.

YAN SANAYİ KULLANMAYIN
Telefonlar için orijinal ürünler kullanın diyen Baz, "Orijinal şarj aleti ve ürünleri tavsiye ediyoruz. Yan sanayi şarj aletlerini kullanmayın. Sonuçta bunlar fabrikadan kendi değerlerinde üretiliyor ve sizin telefon kutularınıza bırakılıyor" şeklinde konuştu. Son dönemde powerbank kullanımının da yaygınlaştığını aktaran Baz, bu konuda da orijinal powerbank kullanımını tavsiye ettiğini sözlerine ekledi.

SUYA DÜŞEN TELEFONU SAÇ KURUTMAYLA KURUTMAYIN
SIKÇA karşılaşılan telefonların suya düşme problemi ile ilgili bilgiler veren Baz, "Suya düşen telefonları saç kurutma makinesiyle kurutmayın. Bunun yerine suya düştüğü andan itibaren vakum torbasına koyup teknik servise götürmeniz gerekiyor. Saç kurutma ile kurutulmaya çalışılan telefonlarda daha sonra sorunlar oluşmakta. Patlamaya kadar varan ciddi sonuçlar doğuruyor. Kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

BATARYA ARIZASI NASILT ESPİT EDİLİR?
BATARYANIN arızalı olup olmadığının nasıl anlaşılabileceğini pratik bir yöntemle anlatan Baz, "Telefonunuz şarjı yüzde ellideyken kapatın. Açınca yüzde ellinin altında bir rakamla karşılaşıyorsanız bataryanızın ömrü azalmış demektir. Sağlıklı bir telefon için yeni bir batarya almanızı öneririz. Telefonlarımızın alt sistem uygulamalarını kapatabiliriz. Ayrıca ışık düzeyini düşürerek şarjın daha uzun gitmesine yardımcı olabiliriz."

NOSTALJİK TELEFONLARA İLGİ SÜRÜYOR
TAMİR için getirilen nostaljik telefonlarla da ilgili konuşan Baz, "Zamanının efsane telefonları bunlar. Hala soran, talip olanlar var. İlgi oldukça yüksek nostaljik telefonlara. Kimi eski günlere dönüyor. Kimisi teknoloji çılgınlığından kaçıyor" diye konuştu.

Telefonunuzu yüzde yüz şarj etmeyin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA