• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"50 yıl bekleyen başka ülke yok"

Basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Üye 27 ülkenin çoğu bizim çok gerimizde. AB kendisi de çok şey kaybediyor" dedi

21.10.2010, 00:00


Basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Üye 27 ülkenin çoğu bizim çok gerimizde. AB kendisi de çok şey kaybediyor" dedi


Finlandiya'yı ziyaret eden Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde düş kırıklığı yaşayıp yaşamadığı sorusunu yanıtlarken, "Düş kırıklığına uğramak ne demek. AB üyesi ülkeler içerisinde 50 yıl kapıda bekletilen bir ikinci ülke yok" dedi.
Başbakan Erdoğan, Finlandiya'daki temasları çerçevesinde dün Cumhurbaşkanı Tarja Halonen, Meclis Başkanı Sauli Vainamo Niinistö ve Başbakan Mari Kiviniemi ile bir araya geldi. Erdoğan ve Finlandiya Başbakanı Mari Kiviniemi, yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler ve soruları yanıtladılar. Başbakan Erdoğan, 32 yıl aradan sonra ilk defa bir Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın Finlandiya'yı ziyaret ettiğini belirterek, "Aynı dil ailesine ait dilleri konuşan halklarımız gibi ülkelerimiz de uluslararası siyasetin birçok alanında yine aynı dili konuşma noktasındadır" şeklinde konuştu. Erdoğan Kıbrıs konusunda bir gazetecinin, Avrupa Parlamentosu Hukuk İşleri Komitesi'nin 'Doğrudan Ticaret Tüzüğü' kararına ilişkin sorusu üzerine, "Avrupa Parlamentosu'nun bu almış olduğu karar AB'nin bağlayıcı bir kararı değildir. AB üyesi ülkeleri bağlayıcı bir karar değildir. Bu Avrupa Birliği'nin kendi birimlerinde, komisyonlarında aldığı bir karar da değildir" yanıtını verdi. Türkiye'nin AB üyelik sürecinde düş kırıklığı yaşayıp yaşamadığı şeklindeki soruya karşı ise Erdoğan şu yanıtı verdi: "Düş kırıklığına uğramak ne demek? AB üyesi ülkeler içerisinde 50 yıl kapıda bekletilen bir ikinci ülke yok. Şu anda AB üyesi 27 ülkenin içerisinde Avrupa Birliği müktesebatı noktasında değerlendirme yaptığımız zaman birçoğu demokrasi, özgürlükler noktasında, ekonomik alanda aslında bizim çok gerimizde. Buna rağmen siyasi kararlarla maalesef AB üyesi yapılmış ülkeler var. Türkiye aslında İslam dünyasıyla Batı arasında köprü sıfatı taşıyan bir ülke ve katacağı çok şey var, alacağı çok şey var. AB, Medeniyetler İttifakı sürecinde İspanya ile eşbaşkan olarak bunu yürüten Türkiye'yi bu şekilde bekletmek suretiyle aslında kendisi de çok şey kaybediyor. Bunu özellikle ifade etmem lazım. Eğer bu kısa zamanda aşılabilirse, inanıyorum ki birlikte çok şey kazanacağız. Aşılamazsa, o zaman da inanıyorum ki çok şey kaybedecektir."
Finlandiya başbakanı Mari Kiviniemi ise, Türkiye'nin küresel olarak öneminin büyük olduğunu belirterek, "Türkiye'nin üyeliği Avrupa Birliği için değerli bir artı olacaktır" dedi.

Ege'de Erdoğan barışı
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti öncesinde Ege Denizi üzerinde it dalaşına ara verildi. Başbakan Erdoğan'ın 22 Ekim Cuma günü düzenlenecek "Akdeniz Ülkeleri ve İklim Değişikliği" konferansına katılmak için Yunanistan'a gideceğini açıkladığı 14 Ekim tarihinden bu yana, Ege'de eğitim yapan Türk pilotlarına "hava ihlali" gerekçesiyle önleme yapan Yunan jetleri, tam sekiz gündür uçuşlarına ara verdi.
Ege'de ilk kez bu kadar uzun süreli it dalaşı molası yaşanıyor. Genelkurmay Başkanlığı'nın verilerine göre, Türk F-16'larına en son 13 Ekim 2010'da Sakız Adası üzerinde önleme yapıldı. Müdahale uçuşları nedeniyle Yunanistan'la Türkiye arasında uzun yıllardır gerginlik yaşanıyor. Bu sorun, özellikle askeri kanattan her platformda dile getiriliyor.

10 AYDA 385 ÖNLEME
Yunanlı pilotlar, 01 Ocak 2010 tarihinden bu yana Ege'de uçuş yapan Türk F-16'larına 385 önleme yaptı. Hava ihlali iddialarıyla yapılan bu uçuşlar Yunanistan'a yaklaşık 7 milyon euroya mal oldu. Ekonomik Yunan jetleri 2000-2009 yılları arasında da Türk jetlerini püskürtmek için 19 bin 888 kez havalandı. Ülkeye bu uçuşların maliyeti 444 milyon euro oldu.