• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mursi'den hakime: Sizi tanımıyorum!

Mısır'da darbe ile görevden uzaklaştırıldıktan sonra ilk kez hakim karşısına çıkarılan Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı soruları yanıtsız bıraktı. Mursi hakime, "Sizin meşruiyetinizi tanımıyorum" dedi

05.11.2013, 00:00

Mursi’den hakime: Sizi tanımıyorum!
Mısır'da 3 Temmuz'da düzenlenen askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan ülkenin özgür şekilde seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, dün ilk kez hakim karşısına çıkarıldı. Darbeden bu yana tutulduğu Tora Hapishanesi'nden helikopterle Kahire'deki Polis Akademisi binasına getirilen Mursi'nin, mahkemenin meşruiyetini kabul etmediği için tutuklulara giydirilen beyaz hapishane kıyafetini giymeyi reddettiği bildirildi. Mahkeme heyetinin başkanı Ahmed Sabri, Mısır yasalarına göre suçluların giymek zorunda oldukları beyaz elbiseyi giymesi için kendisini uyarınca, Mursi'nin, "Ben Mısır'ın meşru cumhurbaşkanıyım ve sizin meşruiyetinizi tanımıyorum" dediği kaydedildi.

'Seni yargılayacağım'
Helikopter pistinden minibüsle mahkeme salonuna getirilen Muhammed Mursi, salona girişinde kendisiyle birlikte yargılanan 14 sanığa gülümseyerek selam verdi. Diğer sanıkların Rabia işareti yapmaları ve slogan atmaları üzerine mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi. Mursi ve diğerlerinin yargılandığı dava, avukatların bütün delillere ulaşmaları ve suçlamaları inceleyebilmeleri için 8 Ocak 2014 tarihine ertelendi.
Duruşmada soğukkanlılığı ve metanetiyle dikkat çeken Muhammed Mursi, ülkenin meşru cumhurbaşkanı olarak görevini yerine getirebilmesi için serbest bırakılması gerektiğini söyleyerek, cumhurbaşkanı olduğu için, kendisine hitap eden hakimin ayağa kalkmasını istedi. "Ben Dr. Muhammed Mursi, şu anda darbe nedeniyle burada bulunuyorum. Mısır Cumhuriyeti'nin başkanı olarak burada zorla tutuluyorum. Bu bir suçtur" ifadelerini kullanan Mursi, kendisine yöneltilen suçlamaları da cevapsız bıraktı.
Muhammed Mursi'nin, Mahkeme Başkanı Ahmed Sabri'ye "Meşru bir cumhurbaşkanını yargılamaya kalkıştığın için, seni ceza mahkemesinde yargılatacağım" demesi dikkat çekti. Mursi, Sabri'ye hitaben, "Yüce Mısır yargısının, kanunlara göre suç teşkil eden, hain ve yıkıcı bir askeri darbeye alet olmasını ona yakıştıramıyorum" dedi.
Anadolu Ajansı, Mursi'nin salondakilere dönerek "Mısır halkına benden selam iletin. Onlara, 'Kardeşiniz Mursi direnmeye devam edecek. Davasından vazgeçmeyecek' deyin" şeklinde konuştuğunu duyurdu. Mursi'nin Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın diğer tutuklu üyeleriyle darbeden bu yana ilk kez konuştuğunu da kaydeden AA, Mursi ile kızı Esma'yı kaybeden Muhammed Beltaci arasındaki duygusal konuşmayı da aktardı. AA'ya göre Mursi, Esma'nın babası Beltaci'ye "Üzülme kardeşim, Esma cennette" dedi. Muhammed Mursi'nin, mahkeme başkanı duruşmayı sona erdirdikten sonra, salondan çıkmadan diğer tutuklulara imamlık yaparak öğle namazı kıldırdığı belirtildi.

İskenderiye'ye nakil
Yaklaşık bir saat süren ilk duruşmanın ardından, daha önce yeniden Kahire'deki Tora Hapishanesi'ne konulacağı açıklanan Mursi, İskenderiye'deki Burc el Arab Hapishanesi'ne nakledildi. Duruşmaya Mursi'nin ailesi ve yakınları katılmadı. Mursi'nin oğlu Usame Muhammed Mursi, mahkemenin meşruiyetini tanımadıkları için duruşmada yer almayacaklarını açıklamıştı.
Sabah saatlerinden itibaren Mısır İçişleri Bakanlığı, akademi çevresindeki yoğun güvenlik önlemleri alırken, mahkemenin gerçekleştirileceği bina önündeki protesto gösterileri de polis tarafından dağıtıldı. Sabah erken başlayan darbe karşıtı gösteriler, başkent Kahire ve ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye başta olmak üzere birçok merkezde saatler boyunca devam etti.

Duruşmadan ilk görüntüler TV'de
Mısır devlet televizyonu, mahkemenin sona ermesinden ve Mursi'nin İskenderiye'ye nakledilmesinden sonra, duruşma sırasında çekilen görüntüleri yayınladı. Yaklaşık 1.5 dakikalık görüntülerde, Mursi'nin son derece metin durduğu ve hep gülümsediği göze çarpıyor.
Mursi'nin helikopter pistinden mahkeme salonuna minibüsle getirilmesiyle başlayan videonun ilk kısmında, koyu renk takım elbise giyen ve kravat takmayan Mursi salona girerken önünü dikkatle iliklerken görülüyor. Ardından salona giren Mursi, diğer tutuklular tarafından alkışlarla ve Rabia işaretleriyle karşılanıyor. Mahkeme heyetinin yüzündeki gerginlik gözlerden kaçmazken, Mursi ve arkadaşlarının rahat görüntüsü dikkat çekiyor.

'Dava siyasi değil adli'

3 Temmuz'da Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah Sisi liderliğindeki askeri cunta tarafından görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında yabancı ülkeler hesabına casusluk yapmaktan göstericilerin öldürülmesi emrini vermeye kadar çeşitli suçlamalar bulunuyor. Darbe karşıtları suçlamaları ve Mursi'nin mahkemeye çıkarılma sürecini siyasi komplo olarak tanımlarken, Mısırlı yetkililer, bütün suçlamaların somut delillere dayandığını ve davanın siyasi değil adli bir süreç olduğunu savunuyor.