• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

37 küçükbaş ile başladı, şimdi 150 hayvanı var

’ın Çine ilçesinde Genç Çiftçi Projesi’nden faydalanan , 37 küçükbaş ile başladığı işte şimdi 150 hayvana ulaşarak işini büyüttü.

37 küçükbaş ile başladı, şimdi 150 hayvanı var
İHA

02.12.2020, 14:23

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Yakup Ezber, Çine İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ağaran' la birlikte Çine İlçesi Kavşit Mahallesi'nde ikamet eden kadın genç çiftçi Habibe Yardım' a ait işletmeyi ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Genç kadın çiftçi Habibe Yardım, proje ile hayatlarının değiştiğini iade ederek, kendisinin ve eşinin ailelerinin küçükbaş hayvancılıkla uğraştıklarını, evlendikten sonra da kendilerinin aynı işi yapmak istediklerini, hibe almadan önce bunu gerçekleştirecekleri imkanlarının olmadığını bu nedenle genç çiftçi projesinin önlerine çıkan büyük bir fırsat olduğunu ifade etti."35 DİŞİ VE 2 ERKEK KEÇİ İLE İŞE BAŞLADIK"
Yardım, Tarım ve Orman Bakanlığı genç çiftçi projesi ile verilen 30 bin TL tutarındaki 35 dişi ve 2 erkek keçi ile işe başladıklarında biraz sıkıntı yaşadıklarını, şimdi ise 150 baş hayvanlarının olduğunu ifade etti. Eşi ile birlikte hayvanlara baktıklarını söyleyen Yardım, köyün merasından faydalandıklarından besleme maliyetlerinin oldukça düşük olduğunu, hayvanların sütlerini ve yaptıkları keçi peynirini satarak geçimlerini sağladıklarını, ayrıca sürüde ekonomik verimliliği azalan hayvanları da sattıklarını anlattı.Yardım ayrıca Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu ile yapılan ıslah projesi çerçevesinde Alpin ırkı melez çalışması yapıldığını açıkladı.

Yapılan bilgilendirme neticesinde DİTAP platformuna kayıt olarak ürünlerini daha geniş kesimlere pazarlamak istediklerini söyleyen Yardım, işletmelerini geliştirmek için Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklenmesi Programı (KKYDP) çerçevesinde proje başvurusu yapacaklarını da ifade etti.

37 küçükbaş ile başladı, şimdi 150 hayvanı var haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.