• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Din görevlilerine paneli

Din görevlilerine organ nakli paneli

03.03.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 03.03.2018, 14:53

Kızılay Susurluk Şubesi tarafından düzenlenen panele konuşmacı olarak Balıkesir Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Emine Ekinci din görevlilerine organ nakli hakkında bilgiler verdi.


Balıkesir'in Susurluk ilçesinde din görevlilerine yönelik düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Balıkesir Devlet Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Emine Ekinci organ naklinin Türkiye'de üst seviyelere çıkmasında en önemli görevin din görevlileri düştüğünü belirterek din görevlilerinin organ ve doku naklinin caiz olduğu konusunu her fırsatta dile getirmeleri ve bu konuda örnek teşkil etmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Kan ve kök hücre konusunda sunum yapan Güney Marmara Kök Hücre Kazanım Uzmanı Ramazan Çiçek katılımcılara Sağlık Bakanlığı tarafından 2015 yılında Kök Hücre Bankasının kurulduğu günden bu yana ülkemizde başarılı çalışmalar yapıldığını ve yüksek oranda da eşleşmelerin olduğunu ifade ederek "Şimdiye kadar Türkiye'nin en başarılı bölgesinin Yalova, Balıkesir, Çanakkale illerini kapsayan Bursa Bölgesinde 38 bin kök hücre numunesi toplanmış olup bunlardan 240 adet eşleşme olmuş ve 136 adet başarılı nakil gerçekleştirilmiştir"dedi.


Balıkesir Kızılay Kan Merkezi Koordinatörü Aylin Alkan ise özellikle ramazan ayında kan stoklarının azaldığının altını çizerek bu konuda kişilerin ramazan ayı içerisinde kan vermelerinin herhangi bir sakıncası olmadığı konusunda din görevlilerinin halkı aydınlatmalarını istedi.


Kaynak: IHA

Din görevlilerine organ nakli paneli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.