• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Sındırgı termal turizmin parlayan yıldızı olacak’

‘Sındırgı termal turizmin parlayan yıldızı olacak’
Giriş Tarihi: 30.8.2019

Balıkesir Sındırgı’nın Başkanı , ilçenin yeni konut projeleriyle 5 kat değerlendiğini belirtti. Sındırgı’yı jeotermal ve termal turizmle uçuracaklarını söyleyen Yavaş, “Bu alanda marka kent olacağız” dedi

Balıkesir Sındırgı'nın AK Partili Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Yeni Asır'ı ziyaret ederek hayata geçirilen ve planlanan projelerini anlattı. Sındırgı'nın ekonomisinin her geçen gün büyüdüğüne dikkat çeken Yavaş, "Kırsal mahallelerde sulu tarımla, şehir merkezinde ise turizm faaliyetleriyle ekonomimizi büyüttük. Sındırgı'da 750 konut yaptırdık. Balıkesir'in en fazla konut sayısına sahip ilçeyiz. İlçemizdeki evlerin emlak değeri de beş yılda beş kat arttı" diye konuştu.

2 BİN 200 KONUTA...

Jeotermal enerjinin Sındırgı için önemli kaynak olduğunu söyleyen Yavaş, "Türkiye'de yirmi bir jeotermal var, bunların en büyüğü Afyon ve Balçova'da. Diğerleri ilçe bazında Sındırgı'da. İlçede jeotermalden 2 bin 200 konut yararlanıyor. Temiz ve çevreci enerji. Türkiye'nin en uzun isale hattı olan 24 km'den sıcak su geliyor ve 90 derece çıkıyor" dedi.

24 KM'LİK HATTAN GELİYOR

2004'te ilk göreve geldiklerinde ilçenin uzun vadeli stratejik planını yaptıklarını vurgulayan Yavaş, "İlçemizin uzun vadeli stratejik planlarını yaparken, gelişmenin termal turizm, jeotermalle ısınma ve seracılıkla olacağını düşündük ve tüm planlarımızı bu doğrultuda şekillendirdik. 2006'da Hisaralan bölgesinde yer alan sıcak suyun işletme ruhsatını Özel İdare'den aldık. İlçenin turizmde önünün açılması için termal turizm bölgesi ilan edilmesini sağladık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğiyle örnek bir tesis kazandırarak yatırımcıları ilçemize davet ettik. Termal tesislerimiz yükseldi. 2008 yılında, yap-işletdevret modeliyle jeotermalle ısınmasının ve 24 kilometrelik bir isale hattının ihalesini gerçekleştirdik.

ADALET YERİNİ BULDU

Ancak 2011'de MTA tarafından yapılan elektrik santralı ihalesi yeni yatırımların önünü kesti. Balıkesir İl Özel İdaresi dava açtı ve kazandı. Ancak dönemin belediye başkanı ve ekibinin takipsizliği işin boyutunu değiştirdi. 2014'te tekrar belediyeyi devraldığımızda sıcak suyun ilçe merkezine getirilmesini sağladık. Konutlarımız ısıtıldı. Termal tesislerimiz faaliyete geçti. Ancak 2012'de kazanılan dava 2014'te itiraz ile tekrar gündeme geldi. Jeotermal ile ilgili ne kadar yapılan çalışma ve planlama varsa hepsinin raporunu sunduk. İhaleyi alan firmaları ilçemize davet ettik. Termal turizm yatırımlarını gösterdik. Çok şükür ki adalet yerini buldu, kazanan Sındırgı oldu. Böylece yeni yatırımların önü açıldı. Sındırgı Termal Turizmin parlayan yıldızı olacak" dedi.

SANAT DOLU GÜNLER

Sındırgı Belediyesi'nce uluslararası düzeyde gerçekleşen Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günleri, 21. kez 31 Ağustos-3 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival kapsamında ünlü sanatçıların sahne performanslarının yanı sıra çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Yurtdışından gelecek konuklar da kendi ülkelerinin yöresel oyunlarıyla festivale renk katacak.

PROGRAM

30 Ağustos 2019 - Yağlı Pehlivan Güreşleri Yer: Cumhuriyet Meydanı
31 Ağustos 2019 - Gece Yolcuları Konseri
1 Eylül 2019 - Barana Gecesi - 21.00
2 Eylül 2019 - Fatoş Kadıoğlu Konseri - 22.00
2 Eylül 2019 - Hayatın Ritmini Yakala Gösterisi - 21.00
3 Eylül 2019 - İlyas Yalçıntaş Konseri

NİDA ALADAĞ

‘Sındırgı termal turizmin parlayan yıldızı olacak’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN