• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin ‘ Nebahat’ı! Günde 10 saat direksiyon sallıyor

’de 1,5 yıldır otobüs şoförlüğü yapan , vatandaşlardan tam not alıyor. Otobüs şoförlüğü toplumda her ne kadar erkeklerin yaptığı meslek olarak bilinse de direksiyon başındaki kadın sayısında gözle görülür bir artış var.

Çanakkale’nin ‘Şoför Nebahat’ı! Günde 10 saat direksiyon sallıyor
İHA

08.03.2021, 09:47

Çanakkale'de, özel halk otobüslerinde yaklaşık 1,5 yıldır otobüs şoförlüğü yapan üniversite mezunu Özlem İğne (42), kentte otobüs şoförlüğü yapan 3 kadından biri ve 3 çocuk annesi. Farklı iş kollarında uzunca bir süre çalıştıktan sonra hayallerinin mesleği olan otobüs şoförlüğü için eğitim alan İğne, şehir içi hatlarda direksiyon sallayarak ev bütçesine de katkı sağlamaya devam ediyor.

Günde 8 ile 1 saat arası farklı vardiyalarda görev yaptığını belirten Özlem İğne, "İlk başladığımız sıralarda daha bir şaşkın ve mutlu ifadeler vardı. Şimdi, biraz biraz alıştılar ama halen memnuniyetlerini dile getirmeden inmiyorlar sağ olsunlar. Meslekle ilgili çok anımız var. Her gün eve gittiğimde farklı farklı şeyler anlatıyorum ama şimdi sorunca birden hatırlamak zor oluyor tabii ki ama yolcuların sizi hatırlaması, sorması, 'nerelerdeydiniz', 'ne zamandır bu hatta yoktunuz' diye özlemlerini dile getirmesi beni motive ediyor. İyi ki bu işi yapıyorum dedirtiyor" dedi."KADINLARIN HEPSİ ŞOFÖR OLSA SERZENİŞLERİNİN SEBEBİ KULLANDIĞIMIZ ÜSLUP"
Gece ve gündüz vardiyalarında çeşitli hatlarda çalıştığını ve vatandaşlardan olumlu geri dönüşler aldıklarını belirten İğne, "Şimdi bize davranışlarından mı yoksa bizim onlara olan davranışlarımızın farkından mı kaynaklıyor? O durum karşılıklı bence. Çünkü bizden nazik davranış ve güler yüz görüyorlar. Onların da ifadeleri ona göre yumuşuyor ve ona göre davranıyorlar. Hem gece hem de gündüz çalışıyoruz. Çok şükür, hiçbir vardiyada sıkıntı yaşamadık. Ne kadın ne de erkek yolcudan hiçbir sorun yaşamadık. Hepsi saygılı ve anlayışlıydı ama dediğim gibi karşılıklı kullanılan dil çok önemli. Zaten, 'kadınların hepsi şoför olsa' serzenişlerinin sebebi de bizim kullandığımız üslup" diye konuştu."KADIN HAKLARININ AYRIYETEN KONUŞULMADIĞI BİR DÜNYADA BİZ DE VARIZ DİYORUZ"
Kadınların eski zamanlardan bu yana birçok iş kolunda başarılı işlere imza attığını da sözlerine ekleyen İğne, "Kadın aslında eskiden beri her iş kolunda var. Sadece bunun yayınlanması ya da dile getirilmesi eksik veya azdı. Yoksa, biz ilk kadın şoförler değiliz. Pek çok yerde; gerek uzun yol, gerekse kamyonda kadın şoförler vardı. Başka iş kollarında da vardı, çok daha değerli mesleklerde. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, hakların her zaman sosyal ve ekonomik eşitlikte olması için mücadele verilen bir gün. Bu konuda artık mücadele vermek zorunda kalmadan, insan haklarının olduğu yerde kadın haklarının ayrıyeten konuşulmadığı bir dünyada yaşamak için biz de varız diyoruz" şeklinde konuştu."DAHA YOLUN BAŞINDAYIM, ABİLERİMİZDEN ÇOK ŞEY ÖĞRENİYORUM"
Hayal ettiği meslek için eğitim aldığını ve hemen çalışmaya başladığını söyleyen İğne, "Esasen aslında bu bir anlık olay, bir rüya gibi. Kendimi bir otobüsün içinde geçerken hayal etmiştim. 'Ben bunu yapmalıyım, yapabilirim' dedim ve hemen onun için eğitimlerimi aldım. Hatta üstüne direksiyon hocalığı eğitimi de aldım. Yani elimden geldiğince iyi bir şekilde ifa etmeye çalışıyorum. Daha yolun başındayım ama abilerimizden de çok şey öğreniyoruz tabii ki. Sağ olsunlar onlar da bizden desteklerini esirgemiyorlar. Çalıştığımız arkadaşlarımız da bize hep yardımcı oldular. Köstek değil, destek olmak için varlar. Ailem de hayatlarından memnun, güzel bir iş yapıyorsunuz, güzel dönüşler alıyorsunuz. Dolayısıyla onlar da gurur duyuyor ve hoşlarına gidiyor" dedi.

Çanakkale’nin ‘Şoför Nebahat’ı! Günde 10 saat direksiyon sallıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.