• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Pandemide leblebiye talep arttı! Denizli'den dünyanın 39 ülkesine gönderiliyor!

Pandemi yasakları nedeniyle evlerinden çıkamayanlar sıkıntıdan kuruyemiş yöneldi. Denizli’nin 40 çeşit ürettiği leblebisi ile ünlü Serinhisar ilçesinden dünyanın 39 ülkesine ihracat yapılıyor.

Pandemide leblebiye talep arttı! Denizli’den dünyanın 39 ülkesine gönderiliyor!
İHA

06.07.2021, 10:57

Denizli'nin 40 çeşit ürettiği leblebisi ile ünlü Serinhisar ilçesindeki leblebi üreticilerine pandemi yasakları olumlu yansıdı. Kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlerinde canı sıkılanlar kuruyemişe yöneldi. Talep artınca günde 110 ton, yılda 30 bin ton sarı leblebinin üretildiği sanayi sitesindeki imalatçıların üretimi yüzde 30 arttı. Türkiye'nin her iline leblebinin gönderildiği ilçeden dünyanın 39 ülkesine de ihracat yapılıyor.Coğrafi işarete sahip leblebinin mutfağının Serinhisar, vitrininin ise Çorum olduğunu anlatan Serinhisar Leblebici İmalatçıları Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Cemal Kobaş, "Serinhisar'da leblebiciler sanayi sitesinde yaklaşık 160 tane imalatımızda günlük 110 ton yıllık ta 30 bin ton sarı leblebi, üretiyoruz. Ürün çeşidimiz yaklaşık 40 çeşit. Üzümlüsünden, trelicelisine, çileklisinden acılısına, tuzlusuna kadar en son yaptığımız ürün leblebi üzerine üzüm çekirdeği kaplamalı üzümlü leblebi. Yaklaşık 39 ülkeye ihracatımız var. Yurt içi de dahil Çorum başta olmak üzere Türkiye'nin her tarafına leblebi gönderiyoruz" dedi."YÜZDE 30 ÜRETİMİ FAZLALAŞTIRDIK"
Leblebinin saf su ve ateşle üretildiğini belirten Kobaş, "Leblebinin mutfağı Serinhisar, vitrini Türkiye'nin her tarafıyla birlikte Çorum'dur. Pandemi döneminde tüketimin artmasıyla birlikte yaklaşık yüzde 30 imalat fazlalığımız gerçekleşti. Yüzde 30 üretimi fazlalaştırdık bu dönemde. Üreticilerimiz için pandemi verimli geçti diyebiliriz. Leblebi doğal bir üründür. Hiçbir katkı maddesi olmadan sadece saf su ve ateşle üretilir. Ayrıca coğrafi işaretimiz de leblebide mevcuttur" dedi.

Pandemide leblebiye talep arttı! Denizli'den dünyanın 39 ülkesine gönderiliyor! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.