• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kuraklık 800 yıllık etkinliği de vurdu! Nehre yaklaşık 200 tanker su taşındı

Denizli'de gerçekleştirilen Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı etkinliğinin 848. yarın düzenlenecek. Ancak etkinlik bu yıl kuraklık gölgesinde gerçekleşecek. Yapılan açıklamaya göre etkinlik için Büyük Menderes Nehri'ne yaklaşık 200 tanker su taşındı.

Kuraklık 800 yıllık etkinliği de vurdu! Nehre yaklaşık 200 tanker su taşındı
AA

28.08.2021, 12:46

Çobanların sürülerini nehirden karşıya geçirmekteki maharetlerini yarıştırdıkları"Sudan Koyun Geçirme ve Çoban Bayramı" etkinliği, bu yıl kuraklık gölgesinde düzenleniyor.

Nehrin, etkinliğin düzenlendiği Aşağıseyit Mahallesi Köprübaşı mevkisinden geçen bölümünde normalde 1,5 metre olması gereken suyun taban seviyesine kadar çekilmesi üzerine Çal Belediyesi ekipleri bir gölet oluşturarak tankerle su taşıdı.

Çal Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, koyunların suya atlayacağı bölüme yaklaşık 200 tanker su taşındı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Fethi Akcan, asırlardır devam eden geleneği sürdürmeye çalıştıklarını, yarınki buluşma için tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirtti.

Bu yıl kuraklık nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını aktaran Akcan, Işıklı Barajı'ndan bir günlüğüne su salınması talebine rağmen su alamadıklarını öne sürdü.

Akcan, "Aylardır Menderes yatağında su yok. Şimdi bu önemli gelenek için 1 günlüğüne su istiyoruz ama o suyu da vermediler. Üstelik sulama sezonu bitmiş. Barajda fazla su olmadığını biz de biliyoruz ama 1 günlüğüne su bırakılsa ne olurdu? Biz de geleneği devam ettirmek için koyunların suya atlayacağı yerin ön kısmını çevirip alana tankerlerle su taşıdık. Taşıma suyla bu değirmeni döndüreceğiz." diye konuştu.

Öte yandan etkinlik kapsamında düzenlenmesi planlanan ancak iptal edilen konser ve çobanlara verilecek hediyeler için ayrılan bütçenin Manavgat ve Muğla'daki yangınlarda mağdur olan Yörük ailelerine bağışlanacağı belirtildi.

Yarın düzenlenecek yarışmada 50'yi aşkın çoban, "elci" adını verdikleri ve mora boyadıkları baş koyunları öncülüğündeki sürülerini nehirden geçirmeye çalışacak.

Kuraklık 800 yıllık etkinliği de vurdu! Nehre yaklaşık 200 tanker su taşındı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.