• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kaynakları tehlike sinyali veriyor

Su kaynakları tehlike sinyali veriyor

07.04.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 07.04.2018,11:30

'nın hayvancılık ve kaynakları yönünden en verimli yaylalarını içerisinde barındıran Akdağ'da bu yıl oldukça düşük seviyede olduğu belirtildi.

Şaphane Ziraat Odası Başkanı Talat Bilaloğlu, yaptığı açıklamada, ''Yeraltı sularının en önemli kaynağı kardır . Kar ile yağmurun mevsimlerinde ve yeterli yağmaması sonucu, yeraltındaki doğal depolar birer birer yok olmaya başladı. Su damarları kuruyor. Su seviyesi düşüşü tehlikeli. Bu durum Akdağ yaylalarında bulunan çeşmelerden belli oluyor. Birçok çeşmede su yok. Şaphane göletini besleyen su kaynaklarıda aynı durumda. Bölgemiz vişne ve kiraz deposu. Suyun önemi oldukça büyük. Ayrıca yaz boyunca binlerce hayvan Akdağ yaylalarında otlanıyor ve besleniyor. Su kaynaklarının azalması, bölgemizde sadece Akdağ yaylalarında yapılan hayvancılığı büyük ölçüde etkiler. Bu yıl yaşanan tablo yarım asırdır yaşanmadı. Akdağ ve yaylarından 6 ay eksik olmayan kar, bu yıl hiç yağmadı desek yerinde bir tabir olur. Yağan kar ise en fazla 1 hafta yerde kaldı. İnşallah Nisan yağmurlarının bereketi bol olur ve bu açığı kapatır'' ifadelerini kullandı.


Kaynak: IHA

Su kaynakları tehlike sinyali veriyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN