• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Koronaya karşı örnek dayanışma

Koronaya karşı örnek dayanışma
Giriş Tarihi: 27.3.2020

Personelinin güvenliği için maske satın almak isteyen İzmirli işadamı , fahiş fiyatları görünce sağlık çalışanları için yüzün tamamını kaplayan siperlik üretmeye başladı. 54 yaşındaki işadamı, OSB’deki fabrikasında kendi ekibiyle ürettiği siperlikleri talepte bulunan doktor, sağlık çalışanı ve hastanelere ücretsiz olarak gönderiyor.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde MND İzolasyon fabrikası sahibi iş insanı Uğur Şaylan, tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye'de de büyük tehdit oluşturan korona virüse karşı savaş veren sağlık çalışanlarına örnek bir destekte bulundu. 20 yıldır başta savunma sanayi, otomotiv ve beyaz eşya sektörüne izolasyon malzemesi üreten Şaylan, kendi çalışanlarını virüsten korumak için maske almak istedi. Ancak korona virüs öncesi yaklaşık 50 kuruş gibi bir rakama satın aldığı maskelerin 5 TL gibi fahiş bir fiyata satıldığını gören Şaylan, kendi izolasyon malzemesi üretimi yaptığı fabrikada maske üretmeye karar verdi.

ÖNCE DENEME YAPTI
Hemen yöneticilerle toplantı yapan Şaylan, varolan makine parkuruna birkaç ekipman ilavesi ile siper maske üretebileklerini öğrenince talimat vererek hemen üretim için start verdi. Fabrikada üretilen siperliklerden ilki İzmir Tabib Odası Genel Sekreteri Lütfi Çamlı tarafından test edildi. Sağlıkçılara bedava dağıtılan maske siperlik büyük beğeni kazandı. 20 bin metrekare tesislerinde tam gün üretimi yapılan maske siperlikler tamamen hijyen ve sağlık kurallarına uygun tam izolasyonlu odalarda dezenfekte edildikten sonra paketlenip bizzat arayarak telefonla sipariş veren tüm hastanelere gönderiliyor.

10 BİN ADET DAĞITACAĞIZ
Piyasada maske siperliği ücreti ile bulmanın bile zor olduğu bu günlerde herkesin taşın altına elini koymak zorunda olduğunu belirten Uğur Şaylan, "Bize hekimler ve sağlık çalışanlarından gelen talep şu anda 10 bini buldu. Hepsini tamamlayıp peyder pey gönderiyoruz. Bizim hiç bir beklentimiz yok. Tek isteğimiz ülke olarak bu virüs illetinden bir an önce kurtulmak. Başta ARGE ekibim ve tüm personelime sonsuz teşekkür ederim. Virüsle iç içe çalışan tüm sağlık ekiplerimize minnettarız" dedi. Elindeki tüm imkanları kullanmaya devam edeceğini söyleyen iş insanı Şaylan'ın bu örnek davranışı iş dünyasından da beğeni topladı. Kendisine destek olmak isteyenlere teşekkür eden Şaylan, "Herkese çok teşekkür ederim. Ancak şu an için desteğe ihtiyacımız yok. Hızlıca üretme gayreti içinde olacağız" dedi.

HİÇBİR BEKLENTİMİZ YOK
Kendilerine hekimler ve sağlık çalışanlarından yaklaşık 10 bin talep geldiğini belirten Uğur Şaylan, "Hepsini tamamlayıp peyder pey gönderiyoruz. Bizim hiç bir beklentimiz yok" dedi.

Fatih ŞENDİL

Koronaya karşı örnek dayanışma haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA