• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Caretta yuvalarının üzerinde çadır katliamı

Caretta yuvalarının üzerinde çadır katliamı
Giriş Tarihi: 8.9.2019

Bilim adamlarının ‘Caretta yuvaları var’ dediği ’nda konserler düzenlendi. Etkinliği planlayan ’in kullanılmayacak dediği kumsalın üzerinde binlerce çadır kuruldu

Bilim adamlarının 'Caretta yuvaları tespit ettik' dediği Fethiye İnlice Plajı'ndaki 'Milyonfest Konserleri' çevre katliamına yol açtı. Konseri düzenleyen ve kendisi de sahne alan Umut Kuzey'in kullanılmayacak dediği Caretta yuvalarıyla dolu plaja binlerce kişi çadır kurarak caretta yuvalarını adeta yok etti.

DÖRT GÜN BOYUNCA SÜRDÜ

Muğla Dalyan'daki Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska'nın, "Burada tespit ettiğimiz caretta yuvaları var. Caretta carettalar Eylül ortasına kadar yuvalarından çıkmaya devam ediyor" açıklamasında bulunduğu Fethiye İnlice Plajı'nda, 4 gündür Milyonfest Konserleri düzenleniyor.

SOSYAL MEDYADA YALAN

Konserleri düzenleyen şarkıcı Umut Kuzey, sosyal medya hesabından video yayınlayarak kumsalda caretta yuvası olmadığını öne sürdü. Açıklamasında plajı kullanmayacaklarını da söyleyen Umut Kuzey'i kumsala kurulan binlerce çadır yalancı çıkardı.

İĞNE ATSAN YERE DÜŞMEZ

Caretta yuvalarının olduğunu Yeni Asır'ın gündeme getirdiği ve bilim adamlarının doğruladığı İnlice Plajı'na 4 gün önce binlerce kişi Milyonfest Konserleri için çadır kurdu. Paylaştığı vidoda sadece sahnenin kurulacağı alanı gösteren Kuzey, "Fethiye'de diğer festivallerimizin aksine, sahne ve dolayısıyla seyirciler kumsalda olmayacak. Sahne ormana doğru düzlük bir alanda kurulacak. Kumsal tüm sezon olduğu gibi festival boyunca denize girmek için kullanılacak" dedi. 30 bin kişinin katıldığı, 5 Eylül'de başlayan ve bugün sona eren festivalde çok sayıda ünlü sanatçı konser verdi.

DUYARSIZ SANATÇILAR

Büyük bir kalabalığın üzerinde çadır kurduğu ve günlerce eğlendiği kumsalda, henüz toprak altında bulunan yumurtaların büyük zarar gördüğü tahmin ediliyor. Şebnem Ferah, Pentagram, Halil Sezai, Fatma Turgut, Niyazi Koyuncu, Tahribad-ı İsyan ve Nelly White gibi ünlü sanatçıların da gençlik festivali adı altında çevre katliamına ortak olmaları, duyarlı kesimlerden tepki topladı.

ADEM ÜLKER

Caretta yuvalarının üzerinde çadır katliamı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN