• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Alev savaşçıları" 'da yangına hava gücüyle anında müdahale edecek

Orman Bölge Müdürlüğünün orman yangınlarına havadan müdahale edecek yangın söndürme helikopterleri, ve ilçelerinde konuşlandırıldı. Risk açısından birinci derece hassas bölgede bulunan Muğla'da havaların ısınmasıyla yaşanacak orman yangınlarına müdahale için hazırlıklar tamamlandı. Müdürü Yasin Yaprak, "Çalışmalarda 100 arazöz, 40 su tankeri, 55 ilk müdahale aracı, 15 dozer ve 15 greyder kara gücünü oluşturuyor. 4'ü su atma özelliği ve biri genel amaçlı olmak üzere 5 ise hava gücünü oluşturuyor" dedi.

Alev savaşçıları Muğla'da yangına hava gücüyle anında müdahale edecek
AA

04.05.2021, 12:36

Orman yangınları açısından birinci derece hassas bölgede bulunan Muğla'da tüm hazırlıklar tamamlandı. Havaların ısınmasıyla yaşanacak orman yangınlarına müdahale için gönderilen ve "ateş savaşçıları"nın hava gücünü oluşturan helikopterlerden ikisi bölgeye ulaştı.

Milas Denizcik Orman Deposu ile Marmaris Değirmenyanı'nda konuşlanan iki helikopterin mürettebatı, 2 pilot, bir gözlemci pilot, bir teknisyen ve Orman Genel Müdürlüğü adına görev yapacak bir personel olmak üzere 5 kişiden oluşuyor.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde görevi öncesi test uçuşu kapsamında su alma ve su atma işlemlerini gerçekleştiren helikopterler, gerekli teknik işlemlerin tamamlanmasının ardından göreve hazır hale getirildi.

HELİKOPTERLERDEN 2'Sİ GÖREVE BAŞLADI

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, ekiplerin acil durumlara her zaman hazır olduğunu söyledi.

Orman yangınlarına hem kara hem de hava gücü anlamında etkili bir ekiple müdahale edildiğini belirten Yaprak, sorumluluk bölgelerindeki ormanlık alanları hem kamera hem de dürbünlerle izlediklerini dile getirdi.

Muğla ve Aydın illerini kapsayan Muğla Orman Bölge Müdürlüğünde orman yangınlarıyla mücadelede çok sayıda ekibin görev aldığını vurgulayan Yaprak, "Çalışmalarda 100 arazöz, 40 su tankeri, 55 ilk müdahale aracı, 15 dozer ve 15 greyder kara gücünü oluşturuyor. 4'ü su atma özelliği ve biri genel amaçlı olmak üzere 5 helikopter ise hava gücünü oluşturuyor." diye konuştu.

Yaprak, Marmaris ve Milas'ta helikopterlerin 1 Mayıs'ta göreve başladığını, önümüzdeki günlerde 3 helikopterin daha Fethiye, Yatağan ve Nazilli'de konuşlu olarak göreve başlayacağını ifade etti.

İHA GİBİ YÜKSEK TEKNOLOJİ İÇERİKLİ UYGULAMALAR DA KULLANILACAK

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk sahasında geçen yıl çıkan 328 yangında 813 hektar ormanlık alanın zarar gördüğüne değinen Yaprak, yangınların yüzde 92'sinin insan kaynaklı olduğunu ve vatandaşların bu konuya duyarlı olması gerektiğini kaydetti.

Kentlerin akciğerleri olan ormanların, yangın gözetleme kulelerinden kesintisiz şekilde kontrol edilerek yangınlara karşı korunduğunu belirten Yaprak, "Muğla Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Muğla ve Aydın'da da yangın gözetleme kulesi bulunuyor. Bu yıl yangınlara müdahalede insansız hava araçları (İHA) gibi yüksek teknoloji içerikli uygulamaları da kullanacağız." dedi.

"Alev savaşçıları" Muğla'da yangına hava gücüyle anında müdahale edecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.