• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Satma nedenimiz borç değil"

Osmanlı Padişahı Vahdettin’in torunları tarafından yaptırılan ve yıllarca birçok yabancı kral, kraliçe ve devlet insanını ağırlayan Kuşadası’ndaki Kısmet Otel’in sahibi Hanzade Özbaş Osmanoğlu, “Oteli borçları olduğu için satmıyorum. Söz konusu borçlar yapılandırıldı ve ödemeleri yapılıyor” dedi

Satma nedenimiz borç değil

25.11.2021

Türkiye'nin en önemli otelleri arasında bulunan Kuşadası'ndaki Kısmet Otel ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Tarihi otelin sahibi Hanzade Özbaş Osmanoğlu, binanın icralık olmadığını ve söz konusu borçların yapılandırıldığını dile getirdi. Yeni Asır'a konuşan Osmanoğlu, "Birçok yabancı yatırımcının ilgisi mevcut. Satma sebebimiz borç değil" dedi.

"DAHA UCUZA ALMAK İSTİYORLAR"
Otelini ortaya çıkan borçlarından önce satmaya karar verdiğini dile getiren Hanzade Özbaş Osmanoğlu, "Yurt dışından ciddi yatırımcılar mevcut. Kısmet Otel'e 50 milyon doların üzerinde değer biçildi" diye konuştu. Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ'ye ana borcun 380 bin lira olduğunu vurgulayan Osmanoğlu, "Bu borcumuz yapılandırıldı ve ilk 2 taksiti ödendi. Buna rağmen kötü niyetli kişiler, bizi yıpratmak için 'borç yalanı'nı ortaya attı. Bu planın asıl sebebi ise, otelimizi daha ucuza alma çabalarıdır" dedi.

"YARGI ÖNÜNDE HESAPLAŞACAĞIZ"
Otelle ilgili konuşulan diğer borçlar hakkında da bilgi veren Hanzade Özbaş Osmanoğlu, "Evet, her şirket gibi SSK ve Vergi Dairesine borçlarımz var. Onlar da yapılandırıldı ve taksitleri ödeniyor. Fakat burada ASKİ'nin icra hamlesi dikkat çekmektedir. ASKİ'ye olan 380 bin liralık borç, devletin sağladığı hakla yapılandırılmıştır. Zamanı gelen taksit tutarı 24 bin liralık ödemeyi de 30 Ekim'de ödedik. Bunlara rağmen ASKİ, otelin taşınmazları için icradan satış talebinde bulundu. Yasal hakkımız olan mahkemeye ve gerekli mercilere başvurduk. Satışın durdurulması için dava açıldı. Elbette yargı önünde hesaplaşacağız. Kısa bir süre içinde otelin satışı gerçekleştirilecek" şeklinde konuştu.

"HAKKI VERİLEREK SATIN ALINABİLİR"
Çocuklarına ve torunlarına daha çok vakit ayırabilmek için oteli satmak istediğini dile getiren Osmanoğlu, "Ailemle ilgilenmek istiyorum. Kısmet Otel'in de kitabını yazma planım var. Bir devri her şeyiyle anlatmak istiyorum. Kısmet'imizi hakeden ellere devretmek ve çok uzun yıllar daha şanına yakışır yaşamasını seyretmeyi diliyoruz. Kısmet Otel, gerçek değerinde hakkı verilerek satın alınabilir ama icradan asla mümkün değil" dedi.

"ASKİ BİZİMLE UĞRAŞIYOR"
KISMET Otel'in önceki yapılandırma sürecinde de ASKİ tarafından suyunun kesildiğini söyleyen Osmanoğlu, "Taksitlendirme istedik, '150 bin lira ödeyin suyunuzu verelim' dediler. Biz de vermedik. Çiftlik römorklarıyla su getirmek istedik fakat ASKİ, bunu da engelledi. Anlaştığımız firmaları tehdit edip 'ruhsatlarınızı iptal ederiz' dediler. Otelin girişinde aylarca Aydın Büyükşehirin zabıtalarına 24 saat nöbet tutturuldu. Bu tavrı tüm Kuşadası kınadı" ifadelerini kullandı.

FATİH ŞENDİL

"Satma nedenimiz borç değil" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.