• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Firmalardan Çamaltı Tuzlası'na büyük ilgi

Çiğli'deki tuzla için dün son teklifler verildi. 20'ye yakın şirketin şartname aldığı ifade edilirken, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın pazartesi günü açıklama yapması bekleniyor

05.12.2009, 00:00 Güncelleme Tarihi: 05.12.2009, 12:21

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Türkiye'nin en büyük deniz tuzlası olan Çiğli'deki Çamaltı Tuzlası için son teklifler dün verildi. İşletme hakkı 22 yıllığına özelleştirilecek olan tuzla için 20'ye yakın firmanın Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan şartname aldığı belirtiliyor. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın ise pazartesi günü açıklama yapması bekleniyor. Yıllık 500 bin ton üretim kapasitesi olan Çamaltı Tuzlası'nın en büyük müşterisi Petkim'in ihaleye katılmayacağı dile getirilirken, İzmir firması Billur Tuz ise ihaleye gireceğini açıkladı.

YATIRIM GEREKLİ
İhaleye teklif vermesi beklenen firmalar arasında İstanbul, Ankara ve Konya merkezli firmalar da bulunuyor. Billur Tuz Genel Müdürü Vefa Önal, Çamaltı Tuzlası ihalesine katılacaklarını belirterek, "Hazırlıklarımızı yaptık. Tuzlayı almaya niyetliyiz. İhaleye tek başına giriyoruz. Rafine tuzun yanı sıra ham tuz da üretip satmak istiyoruz. 44 yıldır tuz alanında faaliyet gösteren bir firma olarak, bu işi iyi biliyoruz" dedi.
Tuzlanın uluslararası Ramsar sözleşmesi, doğal SİT gibi çeşitli düzenlemeler kapsamında olduğunu hatırlatan Önal, burayı sadece tuz işi yapan firmaların işletebileceğine dikkat çekti. Önal, "Çamaltı'yı sadece tuz üretmek için istiyoruz. Zaten yasal düzenlemeler de başka bir faaliyete izin vermiyor. Daha önce ham tuz üretimi Tekel marifetiyle yapılıyordu. Türkiye'nin farklı bölgelerindeki kaya tuzlaları ile Tuz Gölü özelleştirildi. Çamaltı ve Ayvalık tuzlalarının özelleştirilmesi ile Tekel tamamen tuzdan çekiliyor. Dolayısıyla ham tuz üretip satabileceğiz. Sahip olduğumuz iki fabrika da İzmir'de olduğu için Çamaltı Tuzlası'na talip olduk" diye konuştu. Tuzla'nın üretim kapasitesinin 500-550 bin ton arasında olduğunu vurgulayan Önal, tuz üretilen havuzların eskimiş olmasından dolayı özelleştirme sonrası önemli miktarda yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.
Öte yandan daha önce 50'ye yakın tuz ve gıda sanayicisini bir araya getiren işadamı ve İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yolgörmez, ihaleye İstanbul merkezli firmaların oluşturduğu bir konsorsiyumun ortağı olarak girecek.

Açık artırma yapılacak
Türkiye'nin en büyük deniz tuzlası olan ve işletme hakkı 2031'e kadar özelleştirilecek Çamaltı Tuzlası için teminat bedeli ise 100 bin dolar olarak belirlendi. Özelleştirme için teklifler Cuma akşamına kadar kapalı zarf usulü verilecek. Daha sonra ise açık artırma yapılacak. Açık artırmada en yüksek fiyatı veren, tuzlanın 22 yıllık işletme hakkını alacak.Firmalardan Çamaltı Tuzlası'na büyük ilgi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.