• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tuzla, 105 milyon TL veren Demir'in oldu

Beşiktaş'ın eski yöneticilerinden Nevzat Demir'e ait Binbirgıda şirketi, açık artırmada en yüksek fiyatı vererek, Çamaltı Tuzlası'nın 2031 yılına kadar işletme hakkını aldı

18.12.2009, 00:00

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş'ye ait Çiğli'deki Çamaltı Tuzlası'nın özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en yüksek teklifi, 115 milyon lira ile Binbirgıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş verdi. Aynı firma Ayvalık Tuzlası ihalesini de 9 milyon lira vererek kazandı.

İZMİRLİLER ELENDİ

Fırat Plastik'in sahibi ve Beşiktaş'ın eski yöneticisi olan Nevzat Demir ile ailesine ait olan Binbirgıda şirketi, 12 firmanın katıldığı açık artırmada en yüksek fiyatı vererek, tuzlanın 2031 yılına kadar işletme hakkını aldı. İzmirli önde gelen işadamlarının kurduğu İzmir Çamaltı Tuzlası Ortak Girişim Grubu ise elemeli yazılı turlarda 94 milyon lira teklif verdikten sonra elendi.
Ankara'da yapılan ihale, Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında gerçekleştirildi. Pazarlık görüşmesinde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek yazılı teklif 77 milyon 777 bin lira olarak tespit edildi. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi. 7 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turlarda en yüksek teklif 105 milyon lira oldu ve bu turlarda sırasıyla Durmaz Ortak Girişim Grubu (Mahmut Durmaz-Ahmet Durmaz-Remzi Durmaz), Ünver Nakliyat Tuz Kömür Maden Taah. İşl. San. Tic. Ltd. Şirketi, İzmir Çamaltı Tuzlası Ortak Girişim Grubu, Seba Ortak Girişim Grubu, Koyuncu Nakliye Pazarlama ve Ticaret A.Ş, Mutlucan Tuz Maden İnşaat Tur. Otom. Pet. Nak. San. ve Tic. A.Ş, Birol Mutlu-Şenol Mutlu Ortak Girişim Grubu, Özkaya İnşaat Sanayi ve Tic. A.Ş, Mehmet Emrah Parlakay Ortak Girişim Grubu en düşük teklifleri vererek elendi.
Yazılı elemeli turların ardından komisyon tarafından belirlenen 100 bin lira artırım aralığı ve 111 milyon lira başlangıç tutarı ile açık artırmaya geçildi. Açık artırmanın ilk turunda Rafine Billur Tuz San. A.Ş. ile Cihanbeyli Madencilik Tuz Nakliyat Kimya San. ve Tic. A.Ş. çekildi.

6 TUR SÜRDÜ
Salt Madencilik Nakliyat Kimya Gıda Pazarlama San. ve Tic. A.Ş de 4'üncü turda açık artırmadan çekildiğini açıkladı. Açık artırma, Binbirgıda Tarım Ürünleri San. ve Tic. A.Ş ile Eyüp Hakan Birman arasında 6 tur sürdü. Son turda Binbirgıda şirketinin 115 milyon lira teklif vermesi üzerine Eyüp Hakan Birman da ihaleden çekildi. Böylelikle ihale teknik olarak sonuçlandı.

Tuzla, 105 milyon TL veren Demir'in oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA