• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Asırlık tekstilciye Hong Konglu ortak

06.01.2010, 18:15 Güncelleme Tarihi: 06.01.2010, 19:01

İzmir'in köklü grubu Giraudlar'ın 4. kuşak üyesi Frederic Giraud, üretiminin tamamını Avrupa'ya ihraç eden Ege Serbest Bölgesi'ndeki SF-Trade Tekstil'in yüzde 70 hissesini Kampston şirketine sattı

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Türkiye'nin en eski sanayici ailelerinden olan Giraudlar'ın Ege Serbest Bölgesi'ndeki tekstil fabrikasına yabancı ortak geldi. İzmir Basma Sanayi, İzmir Pamuk Mensucat gibi Türkiye'nin en eski tekstil firmalarını kuran ve Koç ailesinin dünürü olan Giraud ailesinin dördüncü kuşak üyesi Frederic Giraud, bölgedeki SF-Trade Tekstil firmasının yüzde 70 hissesini Hong Kong merkezli Kampston Limited şirketine sattı. Şirketin geri kalan yüzde 30 hissesi ise Frederic Giraud'un İsveçli eşi Linde Susanne Andersrotter Giraud'a ait.

AYAKTA KALDI
Frederic Giraud tarafından 2003 yılında kurulan SF-Trade, Ege Serbest Bölgesi'ndeki tesislerinde bebekler için ana kucağı, oturak, uyku tulumu ile deriden mamul çanta ve araba koltuğu kılıfı üretimi yapıyor. Ürettiği ürünlerin tamamını Almanya, İsveç, İngiltere, Danimarka, İtalya gibi Avrupa ülkelerine ihraç eden firmada yaklaşık 400 işçi çalışıyor.
Geçen yüzyılın başında İzmir Pamuk Mensucat'ı, ardından da İzmir Yün, İzmir Basma Sanayi şirketlerini kuran, 2. Dünya Savaşı sırasında Türk ordusunun giysi ihtiyacını karşılayan Giraudlar, tekstil sektöründe yaşanan krizlere rağmen 100 yıla yakın süre boyunca şirketlerini ayakta tutmayı başardılar. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un kayınpederi olan Herve Giraud'un Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Ren Holding bünyesinde Armatex, Universal Gravür, Ev-Teks, İzmir Basma, İzmir Pamuk Dokuma, İzmir Pamuk Mensucat firmaları yer alıyordu. Giraud, Avrupa Birliği Pamuklu ve Benzeri Tekstil Sanayileri Komitesi'nin de (Eurocoton) başkanlığında bulundu.
Herve Giraud, 2006 yılından itibaren şirketlerinin yönetimini oğlu Frederic Giraud'a bıraktı. Bu sırada iplik ve dokuma bölümleri kapandı. Frederic Giraud, radikal bir karar alarak Uzakdoğu ile rekabet etmekte zorlanan ve mali sıkıntılar yaşayan İzmir Pamuk Mensucat'ta üretimi durdurdu. Daha küçük şirketlerle esnek üretim yaparak, tasarımın öne çıkarıldığı bir rota izledi. Sardis Menkul Değerler'in ortaklarından olan eşi Linde Susanne Andersrotter Giraud ile birlikte SF-Tekstil ve SF-Trade şirketlerini kurdu. SF-Trade kısa sürede üretimini artırarak, Ege Serbest Bölgesi'nin en çok istihdam sağlayan ve en yüksek ihracat gerçekleştiren firmalarından biri oldu.


Asırlık tekstilciye Hong Konglu ortak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN