• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir oda başkanları desteğini açıklıyor

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne bağlı odaların genel kurullarının başlamasıyla birlikte, esnaf teşkilatını seçim heyecanı sardı

07.01.2010, 00:00 Güncelleme Tarihi: 07.01.2010, 11:22

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'ya oda başkanlarından destek geldi. Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu'nun kısa sürede önemli hizmetler verdiğini kaydeden İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Hamdi Yapıcı, İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Aracı İşletmecileri Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Demir İşleri Odası Başkanı Atilla Almaç ile İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, kayıtsız şartsız Zekeriya Mutlu'nun yanında olduklarını bildirdiler.
Adının muhtemel Birlik Başkan adayları arasında gösterilmesinden büyük rahatsızlık duyduğunu belirten Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Hamdi Yapıcı, "Böyle bir söylem doğru değildir. Ben aynı zamanda İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde yönetim kurulu üyesiyim. Sayın Zekeriya Mutlu ile aynı yönetim kadrosunda çalışıyoruz. Aramızda hiçbir uyumsuzluk, anlaşmazlık yok. Ben ekip adamıyım. Bizim liderimiz Zekeriya Mutlu'dur. Başkan Mutlu bana hangi görevi verirse o işi en iyi şekilde yapmaya gayret ederim. Mutlu bana nerede dur derse, orada dururum. Bunun dışında yeni dönem için benim önce rüştümü ispatlamam, kendi oda seçimlerimi başarıyla tamamlamam gerekiyor. Oda seçimlerinden başarıyla çıktıktan sonra da Birlik Başkanımız Zekeriya Mutlu ile dirsek temasımız ve ortak çalışmalarımız devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

"ÇOK BAŞARILI"
Zekeriya Mutlu'nun yönetiminde İzmir Birliği'nin toplumda saygınlık kazandığını vurgulayan Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı ise, "Birlik yönetiminde Zekeriya Mutlu gibi tecrübeli ve bilgili bir başkanımız varken, benim ismimin başkan adayları arasında gösterilmesini hem yersiz hem de yakışıksız buluyorum. Sayın Mutlu'nun esnaf sanatkar lehine yapacağı her işin destekçisiyim. Ben İzmir Birliği'nin başarılı bir çizgi sürdürdüğüne ve kesimi kamuoyunda en iyi şekilde temsil ettiğine inanıyorum" diye konuştu.

"YILLARDIR BERABERİZ"
Öte yandan yine birliğe başkan adayı olacağı iddia edilen Demir İşleri odası Başkanı Atilla Almaç da iddiaların gerçeği yansıtmadğını belirtti. Almaç, "Biz Zekeriya Mutlu ile beraberiz. Öncelikle kendi oda seçimlerimizi gerçekkleştireceğiz ama bizim söylentilerle ilgimiz yok. Bu yönde beyanatımız da yok. Başkan Mutlu'nun çalışmalarını takdirle izliyoruz" dedi.

Şoförler de "Yanındayız" mesajı veriyor
Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu'ya bir destek de Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık'tan geldi. Zekeriya Mutlu ile yeni dönemde esnaf adına önemli kazanımlar elde edileceğini savunan Anık, "Şoför esnafı olarak her sıkıntımızda Birliğimizi yanımızda gördük, en büyük desteği Birlik Başkanımız Zekeriya Mutlu'dan aldık. Şoför esnafı vefalı bir camiadır. Bize omuz veren, çalışmalarımıza katkı koyan Birlik Başkanımız Zekeriya Mutlu'nun yanındayız. Mayıs ayında yapılacak Birlik seçimlerinde Mutlu'yu gönülden destekleyeceğiz" dedi.


30 yıllık başkana bayrak açtılar
Esnaf Odaları seçimleri arasında birisi var ki oldukça çok konuşulacağa benziyor. Fotoğrafçılar Odası'nda 30 yıldır başkanlık koltuğunda oturan 75 yaşındaki Reşat Akmaz'ın bu seçimlerde işi oldukça zor. Akmaz'a karşı tek liste oluşturan fotoğrafçılar, Odalarında değişimde kararlı gözüküyor. İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Ali Aydoğan'ın başını çektiği İzmir'in önde gelen fotoğrafçıları, bugünlerde seçim için harıl harıl çalışıyor. 4 Şubat tarihinde Birlik Plaza'da yapılacak seçimlerde Foto Murat'ın Sahibi Murat Yavuz, Anıt Fotoğrafçılık'ın Ortaklarından Engin Gökdeniz, başta olmak üzere Foto Remzi, Foto Taylan, Foto Semih gibi İzmir'in önde gelen fotoğrafçıları Akmaz'a karşı bayrak açmış durumda. Şu anda başkanlık için net bir isim ortaya çıkmazken, Engin Gökdeniz'in ismi üzerinde duruluyor. Akmaz'a karşı muhalefetin önderliğini yapan Ali Aydoğan üyelerin değişim istediğini belirtirken, genel kurul için arkadaşlarla birlikte çalıştıklarını ifade ediyor. Akmaz ise yeniden aday olduğunu belirterek, son kararı üyelerin vereceğini dile getiriyor. Bakalım seçimin sonucunda kim kazanacak. Kim kazanırsa kazansın farklı bir seçim olacağı ise ortada.

Seçimler krizi unutturdu
Global ekonomik kriz ve büyük marketlerle rekabette yaşanan sıkıntılar nedeniyle zor günler geçiren esnafın İzmir'de Mart ayına kadar ana gündemi seçim oldu. Bugün Demirişleri Odası seçimleri ile başlayan süreçte 3 aydan kısa bir süre içinde 131 esnaf odasının seçim yapacak olması nedeniyle İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne kayıtlı 280 bin esnaf artık seçimle yatıp seçimle kalkıyor. Marketten fırına, lokantadan kuyumcuya kadar her yerde esnaf seçimi konuşurken, Mart sonuna kadar esnaf yaşadığı krizi unutacak gibi gözüküyor. 2001 yılında yaşanan krizde Başbakanlık binası önünde yazarkasa fırlatan, miting yaparak feryat eden esnaf, yaşadığımız kriz ortamında da tepkilerini daha çok bireysel olarak dile getirdiler. İzmir'de de esnaf temsilcileri yaşadıkları sıkıntıları her platformda gündeme getirirlerken, seçim maratonunun süreceği Mart ayı sonuna kadar artık ilk gündem maddeleri seçim olacak.

Telefon operatarlöri ihya olacak
Oda seçimlerinde herkes başkan ya da yönetim kurulu üyesi olmak için ter dökerken, bu yarışta kimileri galip, kimileri de mağlup olacak. Ancak seçimlerde her şekilde kazanan telefon şirketleri olacak. Başkan adaylarının üyelerini seçime davet etmek ve kendilerine oy istemek için en az bir kere telefon ettiği bile düşünüldüğünde, 280 bin üyesi olan esnaf teşkilatında en az 280 bin telefon görüşmesi yapılacak anlamına geliyor. Bazı odalarda 3-4 adayın yarıştığı da hesaba katılırsa, bazı üyelerinde ikna edilmesi için birkaç kez aranması gerekeceği de düşünülürse, telefonla aranma sayısının da 500 binin üzerine çıkması kuvvetle muhtemel. Seçim sonucunda bütün başkan adaylarının yüzleri gülmeyecek ama telefon şirketleri abonelerinin kabaran faturalarıyla resmen bayram edecek. Telefon yerine yüzyüze ziyaretleri tercih edecek başkan adayları ise bol bol benzin istasyonuna uğramak zorunda kalacak. Telefon operatörlerinden sonra seçimde en çok yüzü gülecek esnaflardan biri de akaryakıt istasyonları olacak.

Aykut Yenice'nin hedefi federasyon
İzmirli esnafın yakından tanıdığı Aykut Yenice, son 2 yıldır Lokantacılar Odası'nın başkanlığını sürdürüyor. Geçen yıl yapılan seçimlerde AK Parti'den Konak Belediye Meclis Üyesi de olan Yenice, son olarak Konak Belediyesi ile işbirliği yaparak İzmir'e 'Mutfak Akademisi' kurma girişimi başlatmıştı. Yenice, şimdi de esnaf teşkilatında gözünü en tepeye dikti. Mevcut Birlik Başkanı Zekeriya Mutlu'ya da yakın olduğu belirtilen Yenice'nin 24 Ocak'ta yapılacak Oda başkanlığı seçimlerini kazanması halinde hedefini Türkiye Lokanta ve Pastacılar Federasyonu Başkanlığı'na çevirecek. Türkiye'nin 81 ilinde 104 Lokantacı ve Pastacı Odası'nın kayıtlı olduğu Federasyonun Haziran ayında yapılacak seçimlerinde aday olmayı planlayan Yenice, bu yarışta da oldukça iddialı. 800 delegenin oy kullanacağı seçim için şimdiden kulis çalışmaların başlayan Yenice, seçilmesi halinde bu platformda da mesleğine katkı sağlamayı amaçlıyor.

İzmir oda başkanları desteğini açıklıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.