• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Adalara deniz uçağı

EGEV 2009 yılı Mütevelli Heyet Toplantısı'nda Ege illeri ve Yunan adalarına pervaneli uçakla seyahat edilmesi projesi gündeme geldi

24.10.2010, 00:00


İLKER ÇOBAN(HABER MERKEZİ)

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) 2009 yılı Mütevelli Heyet Toplantısı'nda Ege illeri ve Yunan adalarına pervaneli uçakla seyahat edilmesi projesi gündeme geldi. Projenin uygulanmasını hedeflediklerini belirten EGEV Mütevelli Heyet Başkanı ve İzmir Valisi Cahit Kıraç, "EGEV'in faaliyetlerini başarıyla sürdürmesi için üyelerinin desteği çok önemli. EGEV'in uzun ömürlü olması için gerekli ilgiyi göstermenizi istiyorum" diye konuştu. Kordon Otel'de gerçekleşen toplantının divan başkanlığını Hüseyin Porsuk, yardımcılığını ise Ertuğrul Işıksoy ve Özden Çokdeğer gerçekleştirdi.
Ege illeri ve Yunan adalarına pervaneli uçakla seyahat imkanı sağlayan bir köprü kurmak istediklerini belirten EGEV Başkanı Yılmaz Temizocak, şöyle konuştu: "Rodos'tan Marmaris, Midilli'den Ayvalık seyahati yeterli değil. Adalarda yaşayanlar Türkiye'ye gelmek istiyor. Adalarda ciddi romatizma sorunu var ve termal turizm için ilimize gelmelerini bekliyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz."
Aydın Ziraat Odası Meclis Başkanı Nuri Çayırlı, denize inen pervaneli uçaklar üzerinde çalışılması gerektiğini söyledi. 22 kişilik ve denize inen uçakların bu hatta daha çok tercih edileceğini belirten Çayırlı, "İnsanlar kısa mesafeli ve zahmetsiz yolculuk istiyor. Havalimanları yerine denize inen uçaklar daha çok tercih edilecektir. EGEV'e bu konuda araştırma yapmasını öneriyorum" diye konştu.

İŞBİRLİĞİ ŞART
Vali Kıraç, son dönemde öne çıkan EGEV ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) başta olmak üzere Ege'deki kalkınma ajanslarının işbirliğine dikkat çekti. EGEV-İZKA ve Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) ortaklığında yapılan havacılık ve uzay kümelenmesi modelinin Türkiye'de tek ve örnek olduğunu belirten Kıraç, ören yerlerini görme engelliler başta olmak üzere tüm engelli gruplarının gezmesini sağlayacak projenin de hayata geçirildiğini söyledi. Kıraç, projenin Efes ve Bergama ören yerlerinde gerçekleştirildiğini belirterek, "Engelli kardeşlerimizi ören yerlerinde görmek gerçekten çok güzel olacak. Projenin bir sonraki safhasında engellilerin pansiyonlardan yararlanması ve daha sonra engelli otellerinin inşa edilmesi olacak" diye konuştu.

KÖPRÜ OLSUN

Temizocak ise, engellilerin ören yerlerini gezebilmeleri için yapılan projenin çok yararlı olacağını söyledi. Temizocak, "Havalimanları, pansiyon ve oteller engellilere uygun hale getirilecek. Bu sayede İzmir'e geldiğinde gemilerden inemeyen engelliler, bundan sonra rahatça ören yerlerini gezecekler" diye konuştu. Konuşmaların ardından EGEV'in 2010 tahmini bütçesi 210 bin lira olarak kabul edildi.


Adalara deniz uçağı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.