• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ESBAŞ'ta Mayıs bereketi

6 ve 7 Mayıs'ta Amerikalı filtre üreticisi Cummins ile Kale Grubu iki ayrı işletmenin temellerini atacak. CMS Grubu da yeni üretim tesisinin inşaatını hızlandıracak

16.04.2011, 00:00

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Türkiye'nin önde gelen serbest bölgelerinden olan Ege Serbest Bölgesi (ESBAŞ) 3 dev yatırıma ev sahipliği yapacak. Amerikalı filtre üreticisi Cummins firması, bölgede 800 kişiye iş sağlayacak olan 70 milyon dolarlık yatırımın temelini 6 Mayıs'ta atacak. 7 Mayıs tarihinde ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılması beklenen törenle Kale Grubu, Amerikalı ortağı ile beraber savaş uçaklarına motor parçaları üretmek için ilk etapta 60 milyon dolarlık yatırıma başlayacak.

JENERATÖR ÜRETECEK
Dünya otomotiv devlerine jant üretimi yapan CMS Grubu da kısa süre önce başladığı yatırımını hızlandıracak. Böylece yan sanayi ile beraber bölgede 300 milyon dolarlık yatırımla 3 bin kişiye iş sağlanması bekleniyor.
Geçtiğimiz şubat ayında İzmir'i ziyaret eden Cummins Corporate Yönetim Kurulu Yetkili Üyesi Paul Massey, Ege Serbest Bölgesi'nde 70 milyon dolarlık yatırımla kuracakları tesiste 800 kişiye istihdam sağlayacaklarını ifade etmişti. Kamyonlar, orta ağır araçlar için filtre ve jeneratör üreteceklerini açıklayan Massey, hava, yağ ve teknelerde kullanılan filtreleri üretmeyi planladıklarını söylemişti. Massey, 2012 yılı başında üretime başlayacaklarını açıklamıştı. Firma, planladığı üretimin yüzde 85'ini ihraç etmeyi hedefliyor. Cummins, 2009 yılında 10.8 milyar dolarlık ciro gerçekleştirmişti.

F-35 İÇİN PARÇA

Kale Grubu ise geleceğin savaş uçağı olarak nitelendirilen F-35'in F-135 adı verilen motor parçalarını üretmek için Amerikalı ortağı Pratt&Whitney ile kuracağı fabrikanın temelini 7 Mayıs'ta atacak. Temel atma törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katılması bekleniyor. Amerikalılar ile Kale Grubu ilk etapta 60 milyon dolarlık yatırıma imza atacak. Yatırım tutarının daha sonra 100 milyon dolara çıkması bekleniyor. Yatırımla 700 kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Fabrikada üretime yıl sonuna kadar başlanması hedefleniyor. F-135 ismi verilen motorun 300 parçası İzmir'de üretilecek. Tesis 46 bin metrekare alan üzerinde kurulacak. 5 yıl içinde ise 100 milyon dolarlık ciro hedefleniyor.

2012'DE BAŞLAYACAK
Dünya otomotiv devlerine jant üretimi yapan CMS Grubu da bölgede 100 bin metrekarelik arsasında yeni üretim tesisi kuruyor. Bir süre önce başlayan yatırım hızlı şekilde devam ediyor. Yatırım tutarının ilk etapta 55 milyon euroyu bulması bekleniyor. CMS Jant'ın yeni tesisinde üretimin Nisan 2012'de başlaması planlanıyor.

"Yan sanayi güçlenecek"
Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) Tanıtım ve Pazarlama Direktörü Ertuğrul Işıksoy, bölgelerinde arka arkaya atılacak temeller sonucunda kurulacak yan sanayi ile beraber toplam 300 milyon dolarlık yatırım yapılacağını ve 3 bin kişiye iş sağlanacağını açıkladı. Işıksoy, "Bu yatırımları hem yeni istihdam yaratacakları hem de yeni teknoloji getirecekleri için çok önemsiyoruz. Ardı ardına temel atacak ve yıl sonuna kadar faaliyete geçecek bu yatırımlar memnuniyet verici. Ayrıca bölgede çok güçlü bir yan sanayi hareketi oluşacak. 2010 yılında hız verdiğimiz tanıtım çalışmalarının bu sonuca ulaşması çok sevindirici. Yeni yatırımları bölgeye çekmek için çalışmalarımız sürüyor" dedi.


ESBAŞ'ta Mayıs bereketi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.