"Yeni teşvik sistemi için çok iddialıyız"

Giriş Tarihi:04.12.2011, 19:57 Güncelleme Tarihi:04.12.2011, 19:57

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, tüm yatırımcıların ilgisini Türkiye'ye çekecek bir destek paketi hazırladıklarını ifade etti
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, tüm yatırımcıların ilgini Türkiye'ye çekecek çok iddialı bir teşvik sistemi hazırladıklarını bildirdi.
Çağlayan, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen II. Küresel Girişimcilik Zirvesi'nin ikinci gününde "irişimciler Arası Uluslararası İşbirlikleri ve İş Ortaklıklarının Geliştirilmesi" oturumunun açılışında yaptığı konuşmada, dünya ticaretinin şekli, rekabet yapma usul ve esaslarıyla girişimcilerin ortam şartlarının küresel krizle beraber yoğun değişiklik gösterdiğini söyledi.

HUKUK REFORMU

Çağlayan, Türkiye'nin başarısının ihracata dayalı bir büyüme modeli seçmiş olmasından kaynaklandığını söyledi. Çağlayan, şunları kaydetti: "Yeni bir anlayışla yatırımcının isteklerinin daha fazla ele alınacağı ve bunların bir bir gerçekleştirileceği önemli çalışmalar içindeyiz. En son ele alınan eylem planı Başbakanlık başta olmak üzere ilgili bakanlıklara gönderildi. Şimdi önümüzde çok önemli hukuk reformu bizi bekliyor"

ÖNEMLİ KARARLAR
Bakan Çağlayan, konuyla ilgili çalışmalarda yatırımcıyı, girişimciyi daha fazla ilgilendiren, onlara daha fazla kolaylıklar sağlayacak bir yapıya doğru hızla ilerliyoruz. Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü ile uluslararası yatırımcıların çok daha fazla Türkiye'ye gelmesini sağlayacak çok önemli kararları alma eşiğindeyiz. Ümit ediyorum bu yıl sonuna kadar bitireceğimiz çalışma ve sayın Başbakanımızın onayıyla Türkiye dünyadaki en iyi yatırım teşvik sistemine sahip olacak" diye konuştu.

ÖZEL BİR ALAN
Teşvik sisteminde cari açığı önlemeye yönelik sektörlere ağırlık vereceklerini belirten Çağlayan, "Bugünkü mevcut teşvik sistemimizde belirlenmiş bölgelerde yatırımcıya faiz, vergi, sosyal güvenlik paylarının desteği konusunda, bilhassa stratejik yatırımlarda Türkiye için önem arz eden, cari açık konusunda Türkiye'yi sıkıntıya sokan ama bugün için Türkiye'de üretilmeyen sektörlerin Türkiye'de yatırım yapmasını hedefleyen çok önemli bir yatırım teşvik sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bölgesel, genel, büyük ölçekli, yatırımlarla beraber, stratejik yatırımların dikkate alındığı, bilhassa Türkiye'nin en geri kalmış illerinin içinde bulunduğu özel bir alanı bir yatırım iklimi alanının dikkate alındığı önemli bir çalışma içindeyiz. Tüm yatırımcıların ilgisini Türkiye'ye çekecek çok iddialı bir teşvik sistemi hazırlıyoruz" dedi.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.