Merty, Ege Denizi'nde petrol arama çalışmalarına başlıyor

Giriş Tarihi:25.01.2012, 19:43 Güncelleme Tarihi:25.01.2012, 19:43

Alaşehir'de petrol üreten firma, Çandarlı Körfezi'nde ve Çanakkale Ezine'de kuyu açmak için önümüzdeki günlerde sismik araştırmalar yapacak


SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Akdeniz'de, Kıbrıslı Rumlar, İsrail, Türkiye arasında petrol ve dogalgaz arama kavgası devam ederken, şimdi de Ege Denizi'nde ilk defa Türkiye tarafından petrol arama çalışmaları başlatılıyor. Başta Alaşehir yöresi olmak üzere Ege Bölgesi'nde çok sayıda petrol arama lisansına sahip olan ve Alaşehir'de petrol üreten Merty Enerji Firması, Çandarlı Körfezi'nde ve Çanakkale Ezine'de petrol kuyusu açmak için sismik araştırmalar yapacak. Önümüzdeki günlerde Alaşehir'de 2 petrol kuyusu açacak olan Türk firması Merty Enerji, Çandarlı Körfezi'nde petrol aramak için Dokuz Eylül Üniversitesi ile görüşmeleri sonuçlandırıp sözleşme imzalayacak.

REZERV TESPİTİ

Denizde petrol aramanın maliyetli bir iş olduğunu dile getiren Merty Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ongun Yoldemir, bir kuyu açmanın bedelinin 15-20 milyon dolardan başlayıp 300 milyon dolara kadar yükseldiğini söyledi. Çandarlı Körfezi'nde 90-95 metre derinlikte kuyu açmayı planladıklarını belirten Yoldemir, bunun maliyetinin 20-40 milyon dolar arası olabileceğini dile getirdi. Ege Denizi'nde başka çalışmalar da yaptıklarını dile getiren Yoldemir, Ezine kıyılarında petrol arama faaliyetleri olduğunu vurguladı. Bölgede petrol rezervini tespit etmek için mutlaka sismik araştırma yapmak gerektiğini hatırlatan Yoldemir, "Ama böyle bir potansiyel var ki buradayız. Bu konuda risk almaya hazırız" dedi.

YENİ YATIRIM

Alaşehir'de Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın açtığı iki kuyuda petrol üretimi yaptıklarını söyleyen Yoldemir, ancak bir süredir İngiliz ortakları ile yaşadıkları sıkıntı nedeniyle petrol üretimini durdurduklarını dile getirdi. Bir süre önce İngiliz şirketin tüm hisselerini satın aldıklarını belirten Yoldemir, "Şimdi yeniden yatırıma başlıyoruz. Alaşehir'de 2 yeni kuyu açıp, hemen üretime geçeceğiz. Daha verimli şekilde petrol üreteceğiz. Alaşehir yöresinde ciddi bir petrol varlığı sözkonusu. İki yeni kuyu ile günlük 350 varil petrol üreteceğiz. Daha sonra bu üretim artacak" diye konuştu. Manisa'dan Denizli'ye kadar uzanan Gediz Grabeni'nin petrol potansiyeli için umut vadettiğini vurgulayan Yoldemir, bunun için 2012'de Manisa-Salihli hattında sismik çalışmaları başlatacaklarını açıkladı.

Yunanlılar çıkartıyor

Koca Piri Reis Gemisi'nin bünyesinde bulunduğu Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Yaşar, Ege Denizi'nde petrol potansiyelinin olduğunu, zaten Yunanlılar'ın da Kuzey Ege'de uzun süredir petrol çıkardığını söyledi. Yaşar, bugüne kadar Ege Denizi'nde hiç petrol aranmadığını da dile getirdi.

Neler yapılacak?

- Alaşehir'de bir süredir duran petrol üretimi tekrar başlayacak
- Günlük petrol üretimi 350 varile çıkacak
- Alaşehir'de 2 petrol kuyusu açılacak
- Salihli-Manisa hattında sismik araştırma yapılacak
- Çandarlı Körfezi'nde sismik araştırmalar başlıyor
- Ezine kıyılarında da petrol aranacak


kalan karakter 1000

orhan orhan

merty enery bir dünya markasıdır merty enerjiden çok memnunum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 13.02.2012 23:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.