Çamdibi esnafı, SGK'nın "Beyaz Zarf"ından memnun

Giriş Tarihi:06.04.2012, 18:59 Güncelleme Tarihi:06.04.2012, 18:59
Bağ-Kur'lu oda üyelerinin ne zaman emekli olacağının tespit edilerek, kişilere en az 6 ay önceden mektupla bildirilmesi çalışması ilgi görüyor

SGK İzmir İl Müdürlüğü ile İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (İESOB) Türkiye'de ilk defa İzmir'de uyguladığı "Mektupla Erken Bildirim" projesi beklenen başarıyı gösterdi. Projeye göre, İESOB'ye bağlı odalarla SGK müdürlükleri ortak çalışmalar yaparak, Bağ-Kur statüsündeki sigortalıların ne zaman emekli olacaklarını tespit ediyorlar. SGK, tespit edilen oda üyesi sigortalıya emeklilik tarihini, varsa eksiklerini en az 6 ay önceden mektupla bildiriyor. Esnaf teşkilatı tarafından destek verilen proje kapsamında Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Üyesi Göksel Vardar da ilk maaşını almaya hak kazandı. Vardar'a zarfı, İESOB Başkan Vekili İbrahim Bayram, Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşat Gençtürk ile SGK Bornova Merkez Müdürü Berna Gökçen Ayan'ın da hazır bulunduğu törenle verildi.

YÜKSEK POTANSİYEL
Beyaz Zarf Projesi'ne ayrı bir önem verdiklerini söyleyen Çamdibi Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Reşat Gençtürk, odanın girişimleri sonucu Çamdibi'nde de bir SGK merkezinin faaliyete geçirildiğini söyledi. Gençtürk, "Önceden üyelerimiz Bornova Manavkuyu'da faaliyet gösteren SGK merkezinde işlemlerini görüyordu. SGK merkezlerinde verilen hizmetlerden çok memnunuz. Ancak çoğunluğu işyerinde yalnız çalışan üyelerimiz işlemlerini yaptırmak için dükkanını ya kapatıyor ya da komşusuna emanet ediyordu. Odamızın girişimleriyle kurumun bir şubesinin ilçemizde de faaliyet göstermesini sağladık" dedi. Çamdibi'nin önemli bir esnaf potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Reşat Gençtürk, "İlçede SGK merkezi düşüncesini ilk kez Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın odamıza yaptığı ziyarette gündeme getirmiştik. SGK İl Müdürü Mustafa Keskin, İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu ile Başkan Vekili İbrahim Bayram ve Ak Parti Bornova İlçe Başkanı Hüseyin Özkan'ın destekleriyle kurum Fatih caddesinde faaliyete geçti. Bundan sonra üyelerimiz işlemlerini daha rahat gerçekleştirecek, zaman ve iş kaybına uğramayacak. Bizler de sosyal güvenlik merkezi çalışanlarına her konuda yardımcı olmaya, onların işlerini kolaylaştırmaya gayret gösteriyoruz" diye konuştu.
İESOB Başkan Vekili İbrahim Bayram ise, kayıtlarda geçen sigortalılık günleri için esnaf sanatkarların vakit geçirmeden SGK'ya müracaat etmeleri gerektiğini söyledi. İzmir'de İESOB'nin SGK kurumuyla önemli işbirlikleri yaptığını hatırlatan Bayram, "Bu işbirliklerine birliğimize bağlı odalarımız da büyük destek veriyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda önemli başarılar sağlandı" dedi. Proje ile devletin artık vatandaşa sarı yerine beyaz zarf gönderdiğini dile getiren SGK Merkez Müdürü Berna Gökçen Ayan ise, "Bu proje, eski Bağ-Kur diye tanımlayacağımız 4-B sigortalılarımızı kapsayan bir proje. İleride kapsamı daha da genişletilecek. Sigortalımıza emekli olacağı tarihi en az 6 ay önceden bildirerek eksiklerini tamamlatıyoruz. Sigortalı hak ettiği tarihte kuruma geldiğinde bir kahve içimlik sürede emekli maaşını bağlıyoruz. Proje ile vatandaşın iş takipçilerine para ödemesini de önledik. Sigortalımız merkez müdürlüklerimizi dolaşmadan en doğru bilgiye kavuşuyor. Eşi ölen ve hak ettiği halde ölüm aylığını almayan vatandaşlarımız bile var" diye konuştu. Fotoğrafçılık yaparken emekliliğe hak kazanan Göksel Vardar da, devletten ilk defa borç mektubu dışında bir bildirim aldığını söyledi. Emekli olacağı günü bildiren mektubu alınca çok şaşırdığını belirten Vardar, "Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Çok mutluyum. Babam ve bazı aile büyüklerim emekli olmak için 6 ay hatta bir yıl beklemişlerdi. Araya adam koyarak ya da takipçiler tutarak emeklilik işlemlerini büyük sıkıntılarla takip ediyorlardı. Şimdi ise SGK bana önceden mektup göndererek emekli olacağım tarihi bildiriyor. İşbirliği içinde uygulanan çok güzel bir çalışma. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum' dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.