Hoşgeldin Costa Fascinosa

Giriş Tarihi:18.05.2012, 18:41 Güncelleme Tarihi:18.05.2012, 18:41
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, “Vaftiz töreninin burada yapılmasını istedik ama olmadı. Bu isteğimizi Costa’nın yeni gemisi için tekrarlıyoruz” dedi

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Kruvaziyer devi Costa'nın geçtiğimiz günlerde Venedik'te denize indirilen Fascinosa adlı gemisi, ilk seferinde İzmir'e uğradı. 3 bin 800 yolcusu, bin 100 çalışanı olan Costa Fascinosa'nın İzmir'e uğraması nedeniyle Alsancak Limanı'nda tören düzenlendi. Törene İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, İzmir Vali Yardımcısı Şükrü Kara, İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan, TCDD Liman İşletme Müdürü Turan Yalçın ve çok sayıda davetli katıldı.

"BİZE İNANDILAR"
Törende konuşan İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, Costa serüveninin İzmir'de başlamasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Scarante, "Yolcuların bu güzel şehirde güzellikler bulacaklarına hiç şüphem yok. 2003 yılında İzmir'e 3 bin yolcu gelirken, geçen yıl bu sayı 500 bine çıktı. Kısa sürede muhteşem bir başarı oldu. Bu başarıda Costa'ya borcumuz var. İzmir turizmine büyük katkıda bulundular. Yeni gemilerin İzmir'e gelmesini sağlayacak yatırımları bekliyoruz" dedi.
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise geçen yıl 503 bin olan yolcu sayısının, bu yıl 700 bine ulaşacağını açıkladı. 2011'de İzmir'in dünyanın en hızlı büyüyen 4'üncü kenti olduğunu hatırlatan Demirtaş, bunun turizmde kentin yaşadığı yüzde 40'lık büyümeye bağlı olduğunu vurguladı. Demirtaş, "Turizmdeki büyümeyi yaratan Costa firması. Costa'nın Başkanı Pierre Luigi İzmir'e inandı. Biz de 2003'ten bu yana çaba gösteriyoruz. Sıfır noktasından bugünlere geldik. Gelen kruvaziyer yolcularının hemen hemen yarısını Costa getiriyor" diye konuştu.
Fascinosa'nın vaftiz (denize indirilme) töreninin İzmir'de yapılmasını istediklerini ama olmadığını dile getiren Demirtaş, "Ancak Venedik'teki törene kadıldık. Costa'nın yeni gemisinin vaftiz töreninin İzmir'de yapılmasını istiyoruz" dedi.


kalan karakter 1000

Mustafa Y Mustafa Y

izmi,r kruvaziyer limanının bir an önce ihaleye çıkmasını bekliyoruz. 5 geminin yanaşabileceği, yolcuların kolaylıkla liman geçişini sağlayabileceği ve dutyfree mağazalarının cafe restoranların olduğu tıpkı bir dışhatlar terminali gibi bir liman istiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.05.2012 19:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.