Tekel binası, yeni alıcılarını bekliyor

Giriş Tarihi:17.08.2012, 18:32 Güncelleme Tarihi:17.08.2012, 18:32
Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, 20 milyon 5 bin liralık rekor bir fiyat veren ancak sonra parayı ödemeyen alıcı nedeniyle iptal ettiği ihaleye tekrar çıkıyor

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Geçtiğimiz Aralık ayında yapılan ihalede 20 milyon 5 bin lira gibi rekor fiyata satılan Pasaport'taki 314 metrekarelik tarihi Tekel binası, alıcısı parayı ödeyemeyince yeniden satışa çıkarıldı. Geçen yıl yapılan ihalede aralarında İzmirli ve İstanbulluların da olduğu 12 kişi ve grup yarışmış, başlangıç fiyatı 4.1 milyon lira olan bina, 5 katı değerine satılmıştı. Ancak aradan geçen 8 ay içerisinde para yatırılmayınca, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ihaleyi iptal edip binayı yeniden ihaleye çıkardı. 800 bin lira teminat istenen yeni ihalede son teklifler 30 Ekim 2012 saat 17.00'ye kadar alınacak. İhalenin tarihi ise tekliflerin alınmasından sonra netleşecek.

ELEMELİ TURLAR
Geçmişte Tekel Başmüdürlüğü olarak kullanılan Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri'ne ait bina için Ali Ergün Güven-Hüseyin Coşkun Güven Ortak Girişim Grubu, FB Sosyal Hizmetler, Nail Özkardeş Turizm, Ömür Turizm, Aytunç Yüksel, Okay Metal, 3 Element, Serter Karaefe, Özcan Terhan, Abdülkadir Ferahlı, Murat Akdemir ve Oktay Beyazıt-İlhan Özdemir Ortak Girişim Grubu olmak üzere 12 firma ve şahıs teklif vermişti. 3 saat süren ve oldukça çekişmeli geçen ihale 4 milyon 100 bin lira ile başlamıştı. Elemeli turlarda geriye kalan 6 firma ile açık artırma usülü ihaleye geçilmişti. İhalede en son Nail Özkardeş ile Özcan Terhan baş başa kalmıştı. Özkardeş 20 milyon lira teklif verirken, bu fiyatı 5 bin lira artıran Özcan Terhan ihaleyi kazanmıştı.
Aynı zamanda İzmir İşadamları Derneği'nin eski başkanı olan, Terhan Demir Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Terhan, geçtiğimiz Aralık'ta iptal edilen ihaleden sonra yaptığı açıklamada, "Butik otel kuracağız. Asıl işimiz demir-çelik. Ancak kendi işimizin dışında ikinci bir sektör öngördük. İzmir'in otel açığı olduğunu biliyoruz. İhaleye girmeden önce bazı Amerikan otel firmalarıyla görüşme yaptık. 15 ya da 33 odalı butik otel yapacağız. Tarihi SİT olan binada mimari dokuyu bozmayacağız. Proje yetişirse hemen yatırıma başlayıp, oteli 2012 içinde bitirmeyi planlıyoruz" demişti. Fiyatı yüksek bulmayan Terhan, "Ekspertizi yaptırdık. Bu rakamlar normal. Belki değeri bir parça yükseltmiş olabiliriz" diye konuşmuştu.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.