• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Mistral, İzmir'e iki dev gökdelen dikecek

Mistral, İzmire iki dev gökdelen dikecek

06.09.2012, 19:09 Güncelleme Tarihi: 07.09.2012, 12:45

Kentin öncü işadamlarının birleştiği Mistral Yapı Gayrimenkul, adliye karşısındaki araziye biri 45, diğeri 40 katlı, 200 metreyi aşkın iki gökdelen inşa edecek


SONER ÇAĞLAR

İzmir iş dünyasının önde gelen işadamları, ismini 'güçlü ve hızlı bir Akdeniz rüzgarı' anlamına gelen Mistral'den alan Mistral Yapı Gayrimenkul Sanayi ve Ticaret A.Ş'de güçlerini birleştirdi. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı modelini esas alan ortaklık ilk projesini gökdelenler bölgesi olacak Yeni Kent Merkezi'nde, adliye karşısındaki arazide hayata geçirecek. İşadamları, 45 ve 40 katlı, 200 metreden fazla yüksekliğe sahip iki gökdelen inşa edecek.
Ortakları arasında Lucien Arkas, Haydar İnaç, Tufan Ünal, Erdoğan Atay Holding A.Ş, Deniz Barçın ve Serhan Ünsal gibi önemli işadamlarını ve şirketleri barındıran Mistral Yapı Gayrimenkul, kuruluş çalışmalarını tamamladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı ise Arkas Holding Başkanı Önder Türkkanı yapacak. Bir ofis ve konut olmak üzere ikiz kulelerden oluşacak proje pek çok alanda ilklere sahip olacak.

TOPLANTI YAPTI
Mistral Yapı Yönetim Kurulu üyeleri, projeleriyle ilgili Swissotel Grand Efes'te bilgilendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Türkkanı, aynı ortaklık grubunun, İzmir Limanı'nın özelleştirme ihalesinde de konsorsiyum oluşturarak, 1 milyar dolarlık teklif verme başarısına ulaştığını anımsatarak, ortakların Mistral Yapı'da bir araya geldiklerini belirtti. Şimdi de İzmir'in yeniden yükselişe geçeceği Bayraklı'da 110 bin metrekarelik proje için yola çıktıklarını anlatan Türkkanı, "Ortakların ve yönetim kurulunun tamamı, İzmir'deki işadamlarından oluşuyor. İleride çocuklarımızın da gurur duyacağı, İzmir'de sembol olacak binaların inşaasını hedefliyoruz" diye konuştu.

GAYRİMENKUL SATIŞI
İlk projenin, İzmir Adliyesi karşısında TIR parkı olarak kullanılan alanda gerçekleşeceeğini ifade eden Türkkanı, "Büyük bir gayrimenkul yatırım ortaklığına gidişin ilk adımlarını atıyoruz. Ortaklık yapısı bu iddiayı sağlayacak isimlerden oluşuyor" dedi. Söz konusu bölgede kendileri dışında İzmirli bir grup olmadığını anlatan Türkkanı, "Bizim böyle bir farklılığımız var. Orada olmamız gerektiğini düşündük ve İzmir'e özgü bu projeyi gerçekleştirdik. Projeye önümüzdeki yılbaşından sonra ilk kazmayı vurmayı hedefliyoruz" dedi. Türkkanı ayrıca 'yap-sat' modelinden ziyade mülk sahipliği-kiralama yöntemlerini benimsediklerini, projede sadece yüzde 20-30'luk kısmın satışa çıkarılacağını ifade etti.
Yabancılara gayrimenkul satışı konusundaki soruya da yanıt veren Türkkanı, gelecekte İstanbul'da olduğu gibi İzmir'e de yabancıların gayrimenkul yatırımı yapmaya başlayabileceğini söyledi. Projeye başlarken çeşitli yabancı grupların Mistral Yapı'ya ortak olmak için teklifte bulunduklarını belirten Türkkanı, gelecekte İzmir'in gayrimenkul sektöründe önemli aşamalar kaydedeceğini dile getirdi.

YERLİ MÜHENDİSLER
Proje, 'Yeni Kent Merkezi' olarak bilinen Bayraklı'da başlayacak. Toplam 300 milyon liraya mal olacak ikiz kulelerin biri ofislerden oluşacak ve 45 katlı inşa edilecek. Konutlardan oluşan gökdelende ise 40 kat bulunacak. Bina yüksekliklerinin 206 metre betonarme yapı ve onun üzerine kurulacak yapılarla 220 metre civarında olması öngörülüyor. Yaklaşık yüzde 70'i çelikten yapılacak ve üzerine beton kaplanacak binalar, İzmir'de bu anlamda bir ilk olacak.
Binanın tasarımı İtalya'da gerçekleştirilirken, diğer projelerinin ise yerli mühendisler tarafından şekilleneceği öğrenildi. Yeşil bina olmasıyla önem kazanacak proje içinde, yağmur sularının tekrar kullanılması için sarnıçlar, enerji verimliliği gibi önemli ayrıntılar da yer alacak. Klasik AVM havasından uzak, sokak çarşısı şeklinde alışveriş merkezinin de yer alacağı projenin 3 yılda tamamlanması öngörülüyor.


Mistral, İzmir'e iki dev gökdelen dikecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN