• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Sevdiğiniz işi yapın"

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin DEÜ'de düzenlediği etkinliğe konuşmacı olarak "sahibinden.com"un CEO'su Burak Ertaş ve Defne Samyeli de katıldı

22.12.2012, 00:00

Sevdiğiniz işi yapın
FATİH ABACIOĞLU/(HABER MERKEZİ)

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), JP Morgan Chase Foundation'ın proje desteğiyle 2012 eğitim yılı içerisinde Türkiye genelinde 10 üniversitede düzenlediği etkinliklerin sonuncusunu DEÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi konferans salonunda yaptı. "10. Genç KAGİDER Günleri"ne katılan ünlü isimler, öğrencilere işe alım süreci, iş yaşamındaki zorluklar ve kariyer hedefleri konusunda bilgi verdi.

Tutkunun önemi
KAGİDER Yönetim Kurulu Üyesi Münteha Adalı'nın moderatörlüğünde düzenlenen etkinliğe "sahibinden.com"un CEO'su Burak Ertaş, Samyeli Prodüksüyon'un kurucusu ünlü spiker Defne Samyeli, Kroma Baskı Öncesi Hazırlık Sistemleri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Berkay Eskinazi ile insan kaynakları firması yöneticisi Derya Türkkorkmaz konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar arasında yer alacağı açıklanan Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas ise hava muhalefeti nedeniyle etkinliğe katılamadı. Başarı için tutkulu ve sabırlı olunmasını öneren Ertaş, "Herkes sevdiği işi yapmalıdır. Ancak, Türk toplumu ve aileler girişimciliğe izin vermiyor. Çok sayıda genç girişimci bu nedenle parlamadan sönüyor. Hayatta en önemli şey zamandır. Yaşamınızı keyifli veya sıkıcı geçirmek sizin elinizde. Tutkuyla yaptığınız her işte başarılı olursunuz. Örneğin ben çalışmıyorum, işimi hobi olarak görüyorum. Size para konusundan söz etmedim. Çünkü başarı her zaman parayı ve kariyeri beraberinde getirir. Konuşurken gözünde ışık gördüğüm herkesi işe alırım" diye konuştu.

"Çok çalışın"

Eskinazi, hayatında hep hırslı olduğunu belirterek, Eczacılık Fakültesi'nden sanayiciliğe uzanan hikayesini anlattı. Eskinazi, "Gençler, sivil toplum kuruluşlarında çalışmaya özen gösterin. Sivil toplum kuruluşlarını üye olarak önemsedim. Ancak başarılarıma rağmen kimse beni tanımıyordu. 2000'li yıllara kadar işkoliktim. Hayat bu değil. Geç de olsa farkettim. Aktif olun, iyi çalışın. Taşın altına elini sokan gençleri işe almaya çalışıyoruz. Ben işe alım sürecinde o kişini gözlerine bakarım. Ayrıca çalışmak istediği kurum hakkında bilgisi de benim için çok önemlidir" dedi.

Kendine yatırım
Samyeli de, öğrencilere 'hedeflerinizden vazgeçmeyin' önerisinde bulundu. Samyeli, "Babam bana her şeyi olmak istiyorsun ama hiçbir şey olamayacaksın derdi. Hayatta istediğiniz her şeyi yapın. Etrafınızdakiler risk almanızı hiçbir zaman istemez. İnsan hayatında yalnızdır. Bunun bilincinde hareket edin. Kendinize yatırım yaparak bir erkeğin ilgisine muhtaç olmayın. Altını çizmek istediğim bir nokta var. Özgürlüğünüzden ve kariyerinizden vazgeçmeyin. Okuduğum bölümü hiç istemedim. Güzellik yarışması benim vizyonum açısından önemliydi. Ancak manken olmayı hiç düşünmedim. Çünkü ben özel biriyim" diye konuştu.
Türkkorkmaz da öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri gerektiğini belirterek, "İnsan kaynakları danışmanlığı alanında çalışıyorum. Bir Amerikan şirketinde çalışıyordum. Birgün Türkiye bölgesinin kapatılacağını öğrendim. Firma sahibini arayarak şirketi bana satmasını istedim. Başta çok güldü ancak ciddiyetimi anlayınca bana devretti. İşi çok iyi istediğim için kendime güveniyordum. Fırsatları görebilmek için hayatınıza hedefler koyun. Bol bol staj yapın. Dünyayı tanıyın" dedi. Konuşmaların ardından konuşmacılara plaket verildi.