• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kent dijital, istihdam gerçek

Kent dijital, istihdam gerçek

07.01.2013, 19:59 Güncelleme Tarihi: 15.01.2013, 15:53

Menderes'te dijital kent kuran firma burada 750 kişiye istihdam sağlayacak. Bu rakam en kısa sürede bin 500'e ulaşacak. Hedef 2 bin 500 kişi

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın çabasıyla Menderes'te dijital kent kuran Kod-A Bilişim, dijital arşivde 500 milyon sayfayı geçti. Geçtiğimiz sonbaharda 10 milyon liralık yatırımla İTOB OSB'de faaliyete geçen Kod-A'nın İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Erhan Taşkın dijital kentte 750 kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, bu sayının kısa sürede bin 500'e ulaşacağını açıkladı. Yeni projeler geldikçe tesisi büyütmeye devam edeceklerini belirten Taşkın, "Hedefimiz 2 bin 500 kişinin çalıştığı bir dijital üs kurmak" dedi.

Yazılım teknolojisi
Kod-A'nın Kültür Şirketler Topluluğu'nun da ortak olduğu bir aile şirketi olduğunu ifade eden Taşkın, "Bizler iyi eğitim aldık. Devletimiz bunu sağladı. Biz de vizyonumuza girişimci ruhumuzu koyduk. Öyle bir şey yapalım ki uluslararası bir marka olsun diye yola çıktık. 2006'da da Kod-A'yı kurduk. 6-7 kişilik ekiple yola çıktık. İTÜ Teknoparkı'na yerleşerek yazılım teknolojisi geliştirmeye başladık. Dijital evrakları yönetmek ve kağıt evrakları dijitale çevirmek yönünde hem teknoloji geliştirdik hem de başarılı projelere imza attık" diye konuştu.

Büyük projeler

Kamu kuruluşları ve iletişim şirketlerine proje üretmeye başladıklarını ve işlerinde kısa sürede büyüdüklerini belirten Taşkın, Türkiye'nin dört bir yanına, hatta yurtdışına hizmet verdiklerini söyledi. Belçika Kraliyet Ailesi'nin sinema arşivlerinin dijitale aktarılması projesini 20 ülkeden çok sayıda firma arasından kazandıklarını ifade eden Taşkın, "Türkiye'de de çok büyük projeleri üstlendik. Geçen yıl Avrupa'nın ikinci büyük projesi olan Türk Telekom TTNet'in 1.5 milyardan fazla sayfasının işlenmesi ve saklanması projesini kazandık. Vodafone ile 800 milyon sayfayı kapsayan 10 yıllık anlaşma yaptık. Bunlar dünya ölçeğinde projeler. Rekabette çok özgün bir noktaya geldik. Türkiye pazarının yüzde 95'ten fazlası bizim" dedi.
Hedeflerinin Türkiye'den başlayıp dünyaya yayılacak dijital arşiv kentler kurmak olduğunu vurgulayan Taşkın, bunun en önemli halkasını İzmir'in oluşturduğunu söyledi. Taşkın, şöyle konuştu: "Türkiye'nin batısında ve dünyanın önemli merkezlerinde dijital arşiv kent kurma projemiz vardı. İzmir yetişmiş insan gücü, lojistik, ulaşım açısından avantajlıydı. Bizim gibi girişimci firmaların devlet politikalarına uyumlu hareket etmesi gerekiyor. Bu çerçevede Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın gündeme getirdiği 35 İzmir Projesi'ne destek verdik. Müşterilerimiz de bu tesisi arzu etti. Sonuçta İTOB OSB'de yatırım yaptık. Bu tesisi 10 milyon liralık yatırımla kurduk. Şu an çalışan sayısı 700 kişi. Alımlarımız devam ediyor. Proje geldikçe istihdam artacak. 25-35 yaş arasında bilgisayar kullanan, hevesli, kariyerini geliştirmeye çalışan arkadaşları arıyoruz. Dijital kentte kısa sürede bin 500 kişiye, ileride 2 bin 500 kişiye ulaşacağız."
İzmir'deki tesislerinde Türk Telekom, TTNet, Vodafone ve bu şirketlerin bağlı kuruluşlarının evraklarını işlenip sakladıklarını belirten Taşkın, belediyeler, hastaneler, özel sektör ile yakın temasta olduklarını söyledi. Şu an toplam 500 milyon sayfayı geçtiklerini dile getiren Taşkın, her gün 2 milyon sayfa işlediklerini kaydetti.

"Pazarın % 95'i bizim"
Kod-A Bilişim İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Erhan Taşkın, "Türkiye'de büyük projeleri üstlendik. Geçen yıl Avrupa'nın ikinci büyük projesi olan Türk Telekom TTNet'in 1.5 milyardan fazla sayfasının işlenmesi ve saklanması projesini kazandık. Vodafone ile 800 milyon sayfayı kapsayan 10 yıllık anlaşma yaptık. Türkiye pazarının yüzde 95'ten fazlası bizim" dedi.


Kent dijital, istihdam gerçek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN