SGK, prim borçlarını 'affetmeye' çalışıyor

Giriş Tarihi:09.01.2013, 20:14 Güncelleme Tarihi:09.01.2013, 20:14
Balıkesir İl Müdürü Ömer Çalışkan, TBMM’de olan kanunla 36 ay taksit ve faiz affı sunulacağını söyledi
DEVRİM DERİN (BALIKESİR)

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) prim borçları için çalışma yaptığını belirten Balıkesir İl Müdürü Ömer Çalışkan, faiz affı ve 36 aylık taksitlendirme konusunun meclis gündeminde olduğunu, bu yıl esnafa borçlarını ödemede kolaylık gösterileceğini söyledi. Balıkesir Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ömer Çalışkan, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği'ni (BESOB) ziyaret ederek Başkan vekilleri Necdet Erkan ve Kazım Avcı'yla görüştü. Ziyarette, mevzuat değişikliğinden kurumdaki yeniliklere ve ilçelerdeki yapılanmaya kadar farklı konular görüşüldü.

Ödeme kolaylığı
Esnaf temsilcilerinin SGK prim borçları hakkında sordukları soruları da yanıtlayan Çalışkan, 2013 yılında prim borçlarının ödenmesi için sıfır faizli ve 36 ay taksitli af çalışmasının TBMM gündeminde olduğunu söyledi.
BESOB Başkan Vekili Kazım Avcı'nın "Afla ilgili bir taksitlendirme var mı?" sorusuna yanıt veren Çalışkan, "Kanun 2003 yılında çıktı. Sosyal Güvenlik Destek Primi... Emekli olduğu halde çalışan vatandaşların sosyal güvenlik destek primine tabi olması gerekiyordu ve bildirim yükümlülükleri kendilerine aitti. Vatandaşlar çalıştıkları halde bize bildirim yapmadı. Kurum da bununla ilgili çalışma başlattı. 2003 yılından 2013 yılına kadar kimler SGK Destek Primine bağlı çalışmış ama bildirmemişse tespit edildi. Bununla ilgili olarak geçmişe yönelik cezalar çıkıyor. Devlet de bu cezalar için yapılandırmayla ilgili çalışma yaptı. Şu anda mecliste. Eğer tamamlanırsa, 36 aya kadar taksit imkanı sağlanacak, gecikme faizi kaldırılıp kolaylık getirilecek" dedi.

SGK olarak sivil toplum örgütleri aracılığıyla eğitim çalışmaları düzenleyeceklerini belirten Çalışkan, "Balıkesir'de her ay bir kurum veya kuruluşta kendi konularına göre eğitim ve seminer vermeyi planlıyoruz" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.