• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

"Hedef dünyadaki bin şirket arasına girmek"

Hedef dünyadaki bin şirket arasına girmek

29.06.2013, 18:59 Güncelleme Tarihi: 29.06.2013, 19:23

"Kızkardeşler Demokrasisi" ile yönetilen İnci Holding'de sıra en küçük kardeşte. Yıl başında İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Perihan İnci, hem 3'üncü kuşağı hazırlayacak hem de holdingi farklı sektörlere acacak

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

Ege'nin en köklü kurumlarından İnci Holding'de "Kızkardeşler Demokrasisi" var. Merhum Cevdet İnci'nin vefatından sonra kızları sırayla yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendi. Sıra İnci Holding'in Kurucusu Merhum Cevdet İnci'nin 5 kızından en küçüğü olan Perihan İnci'ye geldi. Bu yıl başında İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Meral İnci Zaim'den devralan Perihan İnci, holdingi bir yandan farklı sektörlere açmak diğer yandan üçüncü kuşağı hazırlama görevini üstlendi.

"Takım oyunu kurduk"

İnci, "Biz bir takım oyunu kurduk. Takımın iyi oyun oynamasını ve stratejilerimizin hayata geçirilmesini sağlamak benim birinci vazifem" diyor. Gelecekte 4 yeni açılım içinde olacaklarını açıklayan Perihan İnci, bunları enerjinin depolanması, nano teknoloji, ürünleri daha hızlı ulaştırma ve atık yönetimi olarak sıralıyor. İnci, "Ar-Ge'miz, teknolojimiz, lojistik ve bilgi teknolojilerindeki altyapımız ve en önemlisi çok değerli dinamik insan gücümüz ile gelecek bizim" diye konuşuyor. Perihan İnci, farklı bir alandaki eğitimi ile de dikkat çekiyor. Felsefe eğitimi alan İnci, bulundukları pozisyon için aldığı eğitimin kendisine ender rastlanır bir donanım sunduğunu belirtiyor.
* Yönetimini üstlendiğiniz İnci Holding hakkında biraz bilgi verir misiniz?
ISO ve TİM ilk 500 şirket sıralamasında İnci Akü, HL Jantaş ve HL İnci Çelik olmak üzere 3 şirketimiz var. Cevdet İnci Eğitim Vakfı (İNCİVAK) 1985'te kurucumuz Cevdet İnci tarafından hayata geçirildi. Kendi insan kaynağımızın uzman bilgi seviyesini düzenli güncel tutmak için İnci Akademi'yi hayata geçirdik. Toplam 2 bin 400 çalışanımız var.
* Yeni projeleriniz var mı? Neler yapmak istiyorsunuz?
Başkanlığı devir aldığım gün, sadece başkan olacağım dönemin değil, daha uzun vadeli bir geleceğin vizyonu için çalışıyor olacağımızı belirttim. 2023'te dünyanın ilk bin şirketi arasında yerimizi almaya kararlıyız. İşlerimizde 4 temel açılım yapacağız. Enerjinin depolanması bizim temel alanımız. Akü kavramını bambaşka bir boyuta taşıyacağız. İnci olarak elektrikli araçların kalbinde yer almaya azimliyiz. Nano teknoloji bize jantta daha hafif ve kuvvetli tasarım imkanlarının kapılarını aralayabilir. İleride dünyanın en hafif jantlarını biz tasarlıyor olabiliriz. Atık; bugün ve gelecekte, dünyada tükenmesi, azalması için özel çaba sarfedilmesi gereken, en bol hammadde. İnci Holding olarak atık dönüşümü ve yönetimi alanında faaliyete aldığımız şirketimizde, yabancı ortağımızla yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ar-Ge'miz, teknolojimiz, lojistik ve bilgi teknolojilerindeki altyapımız ve dinamik insan gücümüzle gelecek bizim diyoruz.
* 2013 hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?
2003'ten bu yana sürekli güncellemeler ile devam ettiğimiz kurumsallaşma çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Grup olarak büyümek, finansal altyapımızı ve karlılığımızı iyileştirmek yönünde planlarımızı yaptık. En öncelikli görevim ise iç ve dış platformda güçlü iletişim olacak. İştiraklerimizden İnci Akü, Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Derneği'nin ilk Türk üyesi oldu. Benzer platformlarda daha etkin olup, özellikle iş trendleri, işbirliği olanakları gibi konularda aktif çalışacağız. Ana rekabet alanımız otomotive odaklanacağız. Sürdürülebilir ve karlı büyüme planlarımızı gerçekleştirmek için akü ve jant yatırımlarımız devam ederken, farklı bir ürün grubunda daha yatırım planımız var. Gelecek 2 yıl içinde bu planımızı hayata geçireceğiz.

Değişim yönetimi"
* Önem verdiğiniz yönetim ilkeleri nelerdir?

Kurucumuz Cevdet İnci'den devraldığımız değerler ve kurumun ilkeleri doğrultusunda demokratik ve şeffaf bir yönetim anlayışını benimsiyoruz. Dürüst ve adil olmak, açık ve net bir iletişim iş dünyasında önem verdiğim değerler. Şu an holding için "Değişim yönetimi" yapıyoruz. Çok güçlü profesyonel yöneticilerimiz var. İyi eğitimli 3'üncü kuşak üyelerimiz işlerimizde çalışıyor. Biz bir takım oyunu kurduk. Takımın iyi oyun oynamasını ve stratejilerimizin hayata geçirilmesini sağlamak benim birinci vazifem.
* Gelecekte sosyal sorumluluk projeleriniz olacak mı?
Eğitim konusunda toplumsal gelişmeye katkımızı İNCİVAK aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Ağaçlandırma, temiz üretim, atıkların geri dönüşümü gibi alanlarda projelerimiz mevcut. Ege'nin çeşitli noktalarında toplam 75 bin ağaçlık Cevdet İnci ormanları oluşturduk. İnci Akü, sürdürülebilir turizm ve çevre hedefiyle "Mavi Deniz Özgür Caretta" Projesi'ni hayata geçirdi. İnci Akü'nün temeli 2010'da atılan ve Türkiye'nin BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) sertifikalı ilk üretim tesisi İnci Battery Fabrikası da diğer çevre projesi.

Daha çok katmadeğer
* İzmir'in geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Kentin tarihi ve doğal zenginliğinin yeteri kadar değerlendirilmediğine inanıyorum. Tarihsel birikimi, kozmopolit yapısı, kültürel dokusu, nedeniyle İzmir, sağlık ve kongre turizmine odaklanarak, üniversiteleriyle desteklenen bir öğrenim, kültür sanat şehri olabilir. Sağlık yatırımları ile tüm dünyadan insanlar tedavi olmaya gelebilirler. EXPO 2020 İzmir alanı, şu ana kadar seçilmiş en iyi ve merkeze yakın alanlardan biri. EXPO sonrası, turizm alanında yapılan yatırımlar daha verimli kullanılabilir. Sanayi üretiminin çevre illere kaydırılması gerektiğini düşünüyorum. Çevre illerde yapılan üretim hem insan kaynağımızı değerlendirecek hem Ege'nin gelişimi ivme kazanacak.
* İzmir belirttiğiniz hedeflere varmak için ne yapmalı?
İzmir, Türkiye'nin 3'üncü büyük ili. Ancak İzmir'in Türkiye ekonomisine yarattığı katma değer kadar yatırım alamadığını görüyoruz. İzmir'e hak ettiği ölçüde yatırım yapılması halinde, şehir ve çevre iller olarak Türkiye için daha fazla katma değer yaratmak mümkün olacaktır.
* Büyüme hedeflerini nasıl görüyorsunuz?
2013 yılının büyümede yüzde 1-1.5'luk artış ile durağan bir yıl olacak olması biz şirket sahiplerini temkinli olmaya mecbur kılıyor. Maalesef küresel şoklara, diğer gelişmekte olan ekonomilerden daha fazla açık durumdayız. 2012 zor bir yıl oldu ancak 2013'ün de benzer dinamiklerle geçeceğini tahmin ediyorum. Holdingimiz için yaptığımız planlarda bu varsayım ile hareket ediyoruz.

"Resim zihnimi canlandırıyor"
Perihan İnci resim yapmayı, desen çizmeyi çok seviyor. İnci, "Desen çizmekten çok hoşlanıyorum. Ağırlıklı olarak kara kalem çalışıyorum. Yağlıboya resim yapmak için yeteri kadar zamanım olmuyor. Yağlıboyadan ziyade akrilik çalışmayı seviyorum. Resim yaparak zihnimi arındırıyorum. Kitap okuyorum, müzik dinliyorum. Zihnimi boşaltmak için sudoku da çözüyorum. Çiçek, özellikle de orkide yetiştirmeye özel bir tutkum var. Seyahat etmeyi, ulusal ve uluslararası platformdaki kültürel faaliyetleri izlemeyi seviyorum. Vaktim olduğunda özellikle konserleri kaçırmamaya çalışıyorum. Bunun dışında tabii ki çocuklarım, ailem ve dostlarım ile birlikte vakit geçirdiğim zamanlarda çok mutlu oluyorum" diyor.

"Felsefe ile daha donanımlı oluyorum"
Perihan İnci, Türkiye'deki bir çok şirket yöneticisinden farklı bir eğitimden geçmiş. O bir felsefe mezunu. Yaptığı işte felsefenin büyük desteğini aldığını söyleyen İnci, "Aldığım eğitim 'sistematik felsefe ve mantık'. Dolayısıyla bu eğitim benim sistematik, analitik, çok yönlü ve en önemlisi çok geniş bir çerçeveden olaylara bakma ve değerlendirme becerimi geliştirdi. Konuları doğru sorularla analiz etmeyi ve olayları anlamlandırmayı, neyi neden yapacağıma ilişkin kendime ve ilgili kişilere tatminkar ve dürüst cevaplar oluşturmayı öğretti. Doğru sorulan felsefe sorusu ".. anlamı ne?" sorularıdır. "İyilik nedir?" ile "İyiliğin anlamı ne?" sorularına vereceğiniz cevaplar farklıdır. Biri size sözlük, kelime anlamını cevap olarak verirken, diğeri size içerik ve etik anlamının cevabını verir" diyor.


"Hedef dünyadaki bin şirket arasına girmek" haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN