• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kınık'a 100 milyon euroluk yatırım

Kınık'a 100 milyon euroluk yatırım

25.08.2014, 00:00

Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik Şirketi, İzmir'in Kınık ilçesinde 100 milyon euroluk yatırım kararı aldı. Elmadere'de kömür ocağı sahası işletecek olan şirket, Değirmencieli'nde ise termik santral kuracak. Kınık ekonomisine büyük katkı sağlayacak projelerden maden ocağı 30 ay sonra işletmeye açılacak. Termik santral ise beş yıl sonra üretime başlayacak.

Ekonomiye büyük katkı

Şirketin ortakları Polat Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Polat ile Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin, ilçeye 15 kilometre uzaklıktaki Elmadere köyündeki kömür madeni sahasında incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından ikili, şirket yetkililerinden bilgi alıp termik santralın kurulacağı komşu Değirmencieli köyüne geçti. Burada da bir süre inceleme yapıp bilgi alan Polat ve Özyeğin, daha sonra ilçeden ayrıldı.
Polat Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Polat, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Maden ocağımız, Kınık ekonomisine ciddi katkı sağlayacak. Kınık'ta ciddi bir yatırım yapıp hem ekonomik olarak hem de sosyal projelerle bölge halkının kalkınması için elimizden geleni yapacağız."

Dünya ölçeğinde
Fiba Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin de Türkiye'nin en modern madeni ve santralını kuracaklarını belirterek, "Mekanik anlamda dünya standartlarında bir maden ocağı ve termik santralı kuracağız. Şu an galerisine başladığımız maden ocağımızda yaklaşık 30 ay sonra kömür çıkarmaya başlamış olacağız" dedi. Şirket, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenciden Elmadere köyünde olan 11'inin cenazelerinin kendisine ait maden sahasındaki araziye defnedilmesini sağlayıp buranın şehitlik haline getirilmesi sözünü vermişti.
YILMAZ SARIPINAR

Kınık'a 100 milyon euroluk yatırım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.