• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

4 milyarlık yatırıma bir adım daha

Ege Serbest Bölgesi'nin 600 dönümlük genişleme talebiyle ilgili salı günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılacağı bir törenle protokol imzalanacak

4 milyarlık yatırıma bir adım daha

16.08.2015, 00:00

ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, talebin kabul edilmesiyle 4 milyar liralık yatırım ve 5 bin kişilik istihdamın önünün açılacağını söyledi

Ege Serbest Bölgesi'nin (ESB) 600 dönümlük genişleme talebinin yasal altyapısı hazırlanırken konuyla ilgili salı günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılacağı törenle bir protokol imzalanacak. Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Faruk Güler, imzalanacak protokolün mutlu sona yaklaşmada önemli bir adım olduğunu vurguladı. Genişleme talebinin kabul edilmesiyle yaklaşık 4 milyar liralık yatırım ve 5 bin kişilik istihdamın önünün açılacağını kaydeden Güler, heyecanlı olduklarını dile getirdi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin her platformda Ege Serbest Bölgesi'nin genişlemesi ile ilgili hukuki tüm adımların atıldığını belirttiğini ifade eden Güler, "Biz ESBAŞ olarak kendimizi büyümeye odakladık ve 600 dönümlük genişleme talebimizle ilgili olarak Ekonomi Bakanlığı ile mevzuat oluşturma konusunda uzun çalışmalar yaptık. Bu genişlemeyle birlikte Ege Serbest Bölgesi'nin ticaret hacmi yıllık yaklaşık 7 milyar dolara yükselecek ve ilave 5 bin kişilik istihdamın önü açılacak" dedi.

İlk özel serbest bölge

Türkiye'de bir serbest bölgenin ilk kez bu büyüklükte ilave bir yatırımla büyüyeceğini dile getiren Güler, "İzmir'e daha fazla yatırımın, bilhassa da yabancı yatırımın gelmesini arzu ediyoruz ve Ege Serbest Bölgesi'ne bitişik genişleme alanının ESBAŞ'a ilave edilmesiyle birlikte potansiyel yatırımcıları Ege Serbest Bölgesi'ne çekeceğimize inanıyoruz. Bölgemize yatırımcıların ilgisi sürüyor. Yatırımcıyı kaçırmamak için, genişleme ile ilgili mevzuata yönelik çalışmaları kısa zamanda tamamlamaya çalışıyoruz" dedi.
Bölgede hali hazırda 185 firmanın faaliyet gösterdiğini kaydeden Güler şu bilgileri verdi: "Bu firmaların yaklaşık 70'ini yabancı sermayeli firmalar oluşturuyor. Faaliyet gösteren firmalarda yaratılan istihdam 18 bin 200 kişi. ESBAŞ'ın büyümesi bu anlamda işsizliğe de çare olacak. Genişleme alanımızın yatırımlara açılması ile birlikte, ilave 5 bin kişilik istihdam sağlayacağımızı öngörüyoruz. Ege Serbest Bölgesi Türkiye'de bulunan 19 serbest bölge içinde en fazla çalışana ve en yüksek ticaret hacmine sahip bölge."

"Çalışanlara iş ve aş yaratıyoruz"
ESBAŞ'ın protokol imza töreninin ardından İzmir'in 3. serbest bölgesi olacak "Aliağa Serbest Bölgesi" yetkilileri ile Ekonomi Bakanlığı arasında ayrıca bir protokol imzalanacağını belirten Dr. Faruk Güler "Her iki imza törenini ESBAŞ Teknoloji Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştireceğiz. Törenlerin ardından Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'nin katılımı ile Ege Serbest Bölge Cami'nin temel atma törenini yapacağız. ESBAŞ üretmek, ülkemize katma değer yaratmak, Türkiye'nin ihracatını artırmak, yeni yatırımlar çekmek suretiyle istihdam sağlamak, en önemlisi de Ege Serbest Bölgesi çalışanlarına iş ve aş yaratmak için kuruldu" dedi.

4 milyarlık yatırıma bir adım daha haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.