• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Nazilli inciri marka olma yolunda

Nazilli inciri marka olma yolunda

16.08.2015, 20:16 Güncelleme Tarihi: 16.08.2015, 20:16

Sezonun ilk yaş ve kuru incir alımı törenle yapılırken Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, organik üretimi destekleyeceklerini pazarlama sıkıntılarını da markalaşmaya giderek aşacaklarını söyledi

Aydın'ın Nazilli ilçesinde sezonun ilk yaş ve kuru incir alımı törenle yapıldı. Tüccara 2015-2016 sezonunun ilk incirini satan 9 üretici, çeyrek altınla ödüllendirildi. Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, incirin pazarlanmasıyla ilgili problemler olduğuna dikkat çekerek, "Nazilli'nin inciri oldukça kaliteli ama pazarlamayı daha etkili yapmak için marka yaratmalıyız. Organik incir üretiminin artırılmasıyla da Nazillili üretici daha fazla kazanabilir" dedi.
Tüccarın kilosuna 10 TL talep ettiği sembolik incir alımı törenine, Kaymakam Mehmet Okur da katıldı. Fiyat artırımına Okur'un son verdiği 80 TL fiyatla son buldu. 11 tüccarın ortak olarak aldığı 115 kilo incir borsada işlem gördü, üreticilere altınlarını Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Aksüt ve Kaymakam Okur takdim etti. Kaymakam Okur, "Sembolik olarak yaptığımız incirin kıymetini yöre üreticimiz iyi bilir. Maddi karşılığının da yerinde olması için marka çalışmasına önem verilmeli" dedi.

"Organik kazanç"
Nazilli Ticaret Borsası Başkanı Ziya Aksüt, Nazilli denildiğinde akla incirin gelmesi için bir çalışma başlattıklarını açıkladı. "Nazilli" markası adı altında bir incir imajı yaratmayı hedeflediklerini belirten Aksüt, "Bu marka sayesinde daha yüksek fiyata piyasaya sunma imkanımız olur. 2014 sezonunda yüzde 30'dan aşağıya inen bir azalma olmasına rağmen Nazilli 13 bin ton incir işledi. Organik incir üretimiyle satışta daha kazançlı olabiliriz. 'Nazilli eşittir incir. İncir eşittir Nazilli' kavramının Türkiye'de bilinmesini istiyoruz. 4 yıl öncesine kadar 300-400 ton olan organik incir ticareti, 1 milyon 650 bin kiloya çıktı. Organik inciri işlemek Nazilli'ye daha fazla katkı sağlar. Organik incirle ilgili çalışmaları arttırıp tonda 400-500 dolar daha yüksek fiyatlarla satıp bir kısmını da üreticiye yansıtırsak, kolektif bir iş yapmış olacağız" diye konuştu.
Borsa olarak hayvan pazarına ciddi yatırım yaptıklarını belirten Aksüt, bölgedeki ticaret hacmin yıllık 100 milyondan 250 milyona ulaştığını söyledi. Hayvan pazarının, tescil ve diğer gelirlerden elde edilen bütçeyle yatırım yapmaya çalıştıklarını belirten Aksüt, "Borsamızın geçen yılki 758 milyon lira cirosundan 63,5'inde incirin payı var. İşlenen ürün miktarını artırmamız lazım. Nazilli Belediyesi'nden 7 bin metre kare arsa aldık. Devlet teşviklerinden de yararlanarak incirin, narın ve diğer ürünlerin muhafazası için 3 farklı derecede çalışan soğuk hava deposu kuracağız. İnciri yıl boyunca satabilmek için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Prof. Dr. Uygun Aksoy ile çalışmalar yapıyoruz" dedi.
ÜMİT ÖZMEN

Bayram havasında tören düzenlendi
Sezonun ilk incirinin Nazilli Ticaret Borsası'na getirilmesi nedeniyle düzenlenen törene Kaymakam Mehmet Okur, Belediye Başkan Vekili Erkin Özbek, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Hamit Karagöz, Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Selim Arpacı, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Aksüt, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nevzat İzgü, Ticaret Borsası Genel Sekreteri Nilüfer Aşıkoğlu, üretici ve tüccar katıldı.

Nazilli inciri marka olma yolunda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN