• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Turizme 'sıfır vergi' dopingi

Turizme sıfır vergi dopingi

22.08.2015, 19:29 Güncelleme Tarihi: 22.08.2015, 19:30

Ankara'da gerçekleştirilen özel zirvede İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir'de turizm ticaret serbest bölgeleri kurulması karalaştırıldı. Tüm vergilerden muaf olunacak bu bölgelere gelen turist Türkiye'ye gelmiş sayılmayacak. Yerli turistler de pasaportla giriş yapacak

Ankara'da toplanan 5 bakanlı turizm zirvesinden İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir'de turizm ticaret serbest bölgeleri kurulması kararının çıkması Ege'deki turizm ve iş dünyasında heyecan yarattı.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin, 4 bakanla birlikte yaptıkları toplantıda İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir'de turizm ticaret serbest bölgelerin kurulmaları konusunda fikir birliğine vardıklarını açıklaması sektörde bayram havası estirdi. Ege'deki ekonomi ve turizm sektörünün önde gelen isimleri, konunun derinlemesine incelenmesi ve görüşleri alınarak hayata geçirilmesi istedi.

Şanslı ilçeler
İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir'in ilk aşamada adını geçerken bu kentlerin simge ilçeleride serbest bölge kurulması için aday gösterildi. İzmir'de Çeşme, Foça ve Gümüldür'ün adı geçerken Aydın'da Kuşadası ve Didim ön plana çıktı. Muğla'nın turizm merkezleri Bodrum ve Marmamris, Balıkesir'de ise Ayvalık ilçelerinin isimleri Turizm Ticaret Serbest Bölgeleri için uygun yerler olarak geçmeye başladı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar:
Bakan Zeybekci'nin Turizm Ticaret Serbest Bölgeleri ile ilgili açıklaması önemli. İzmir, Çeşme, Foça, Gümüldür gibi merkezleriyle bu projede yer alacak kapasiteye sahip. Ancak yatırımcının buralara gelmesi ve bu projenin hayata geçmesi için öncelikle siyasi ve ekonomik istikrar ile huzurun tesis edilmesi gerekir.

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Güçlü:
Türkiye'ye, bölgemize katkı sağlayacak her türlü girişime bizler sempatiyle bakarız. Mutlaka ekonomiye katkısı olacaktır. Ancak bu söylemlerin lafta kalmamasını hemen uygulamaya geçmesini kaybedecek zamanımızın olmadığını belirtmek istiyorum. Tabi Turizm Ticaret Serbest Bölgelerinin kurulması sırasında sektöründe görüşünün alınarak bu projenin hayata geçirilmesi en önemli unsurlardan birisi olacak.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Küçükkurt:
Kurulacak turizm serbest bölgesi, İzmir'in turizm potansiyeline katkıda bulunacak. Muğla, Aydın, Balıkesir'inde tamamlanmasıyla Ege ve Akdeniz yat-kurvaziyer turizmi açısından cazibe merkezi haline gelecek. İzmir'in dinamiğini ve potansiyelini kullanacak, geliştirecek farklı sektörlerde yeni serbest bölgelerin de kurulmasını istiyoruz. İzmir İş dünyası olarak mevcut Organize Sanayi Bölgeleri içinde en azından doluncaya kadar teşvik ve yatırım desteği verilmesi konusunda da Sayın Bakan Nihat Zeybekçi'den destek bekliyoruz.

Türkiye Genç İşadamları Derneği Ege Şube Başkanı Hüseyin Canpolat:

Turizm serbest bölgesi projesi hem Türk Ekonomisi açısından, hemde yatırımcılar olarak bizim için önemli. Bu proje içerisinde İzmir'in de olması bizim için şans. Böyle bir oluşumda her yatırımcı olmak ister. Bu konuda üzerimize düşen neyse yapmaya hazırız.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü:
Türkiye'nin turizm ticaret serbest bölgeleri arasında İzmir'in de yer alması çok önemli ve sevindirici bir karar. Turizm ticaret serbest bölgesi bölgemizin ve İzmir'in turizmine büyük katkı sağlayacak. İzmirliler olarak bu önemli fırsatı en iyi şekilde değerlendirmeli ve serbest bölgelere sahip çıkmalıyız. Serbest bölgelerin kurulması bölge ve İzmir ekonomisini büyütür, iş ve istihdam olanağı sağlar. Ülkemiz ve özellikle güzel İzmirimiz turizm alanında önemli potansiyele sahip. Bunu çok daha yukarı seviyelere çekmek için projeler üretmeliyiz. Ekonomi Bakanımızın "İzmir, serbest bölgeler kenti olmalı" sözü bizlerin ufkunu açtı. Turizm Serbest Bölgesi'nin en iyi örneğinin İzmir'de hayata geçirilmesi için tüm olanaklarımızı seferber etmeye hazırız.

Aydın Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ülken:
Aydın'da geçen yıl yapılan Ekonomi Zirvesi'nde konunun gündeme getirilip ardından yaşanan süreçte gelişme olup olmadığını takip eden bir kurumun başkanı olarak, Serbest Turizm Ticaret Bölgesi için atılan adımdan memnuniyet duyduk. Bu adımın gerçekleşmesinin, bölgenin kalkınmasına ciddi katkısı olacağını düşünüyorum.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı:

Örnekleri dünyada var. Türkiye'de en güzel örneği Ege Bölgesi'nde yapılabilir. Böylesine büyük yatırımlar gerçekleşirse, bölgemizdeki illerin tamamına bir canlılık getirir. Ancak bu bölgelere yerli turistlerin pasaportla gireceği belirtiliyor. Bu konuya açıklık getirilmeli. Serbest Turizm Ticaret Bölgesi'ne Egeliler sahip çıkmalı.

Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin:
Güzel bir gelişme. Umarız hayata geçer. Aydın için de değişik bir format. Bölgemizde hem ticaretin hem turizmin gelişimine olumlu katkı sağlanır.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Karakuş:
Uzun zamandır konuşuluyordu. Yapılabilirse çok iyi olur. Umarım kısa zamanda hayata geçer. Yapılırsa, Muğla başta olmak üzere Ege Bölgesi'ne çok önemli faydalar sağlar.

MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Sayim Akdeniz:

Zaten bizim bu yönde Bayır bölgesinde yapılması için çalışmalarımız vardı. Şimdi hayata geçerse bölgenin ticari dinamiklerini de harekete geçirir.
KADİR KEMALOĞLU/KAZIM YÖRÜKCE/ADEM ÜLKER

Ada önerisi
Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Yakup Demir ise kararın olumlu olduğunu ve bölge ekonomisine kazanç getireceğini belirterek "ada" önerisini sundu. Demir "Çeşme'ye yaz döneminde günde ortalama 250 bin ziyaretçi geliyor. Bölgeyi bu konuda fazla izole etmeden daha farklı bir yöntem olarak adaları düşünebiliriz. Çeşme ve Urla Bölgesi'nde çok sayıda ada bulunuyor. Bu adalardan birini ya da birkaçını serbest bölgeler haline getirerek kumarhanesi, küçük uçakların inebileceği havaalanı, alışveriş merkezleri ve daha bir çok özelliğiyle cazibe merkezleri haline getirebiliriz. Böylece turizmci ve esnafımızda korunmuş olur" dedi.

Serbest bölgeler neler getirecek?
- Alışverişte, konaklamada tüm vergiler sıfır olacak
- Çalışanlar da o avantaja sahip olacak
- Turizm serbest bölgesine giren turistler Türkiye'ye girmiş sayılmayacak
- Yeni yatırım ve istihdam fırsatları yaratılacak
- Belli bir konsept çerçevesinde çok düşük yapılaşma olacak
- Turizm sektörünün de görüşü alınarak turiste golf ve av turizmi imkanı da sunulacak.
- Turizm ticaret serbest bölgeleri kamu tarafından kurulacak
- İşletme ve yatırım özel sektör tarafından üstlenilecek
- Bir bölge yerine birçok yerde kurulacak.Turizme 'sıfır vergi' dopingi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN