• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Okul servislerine zam değil düzenleme

Okul servislerine zam değil düzenleme

03.09.2015, 00:00

İzmir'de 2015-2016 eğitim öğretim döneminde uygulanacak öğrenci servisi taşıma ücretlerine yüzde 2 ila yüzde 7 arasında zam yapıldı. İzmir Servisçiler Odası Hasan Basri Bostancı, "Biz diğer büyük illere göre zam yapmadığımızı, düzenleme yaptığımızı düşünüyoruz" dedi.

Tavan fiyat

Okul servislerinde oda tarafından belirlenen tavan fiyatların üzerinde bir bedelin velilerden talep edilmesinin yasa dışı olduğunu söyleyen Bostancı, "Taşıma ücretlerinde haksız uygulamalarla karşı karşıya geliyoruz. Odamıza bağlı tavan fiyat çizelgesini taşımak zorunludur. Bu fiyatların üzerinde fahiş fiyatla taşımacılık yapıldığı şikayetleri geliyor. Bu durum benim esnafıma mal edilmemeli. Fiyatlar bazı okul yönetimlerinin kapalı kapılar ardından yaptıkları ihaleler nedeniyle oluyor" dedi. Bostancı, tüm okul servislerinin ise adım adım izlendiğini belirterek, "Servis araçlarından veliye sesli bilgi mesaj gönderiliyor. Bu çok önemli bir uygulamadır. Eğer servis şoförleri belirlenen rotanın dışına çıkarsa, geç kalırsa, ya da rutin alanların mesafelerini aşarsa bize, ailelere, belediye ekiplerine ve kolluk güçlerine bilgi gidiyor" diye konuştu.

İzmir modeli
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni uygulamaya koyacağı, sadece okul servis sürücülerine yönelik verilecek zorunlu eğitimde İzmir modeli uygulanacağını anlatan BOstancı, "Çoklu belge zorunluluğu yerine tek belge sisteminin gelmesi için çalışıyoruz. 26 yaş ve SRC belgesi gibi yaptırımları gereksiz buluyoruz. Esnaftan tek belge istenmesini Milli Eğitim'den alınacak belgenin 'tek belge' olarak sayılması konusunda çalışma yaptık" dedi.
FATİH ABACIOĞLU

Okul servislerine zam değil düzenleme haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.