• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

“Kirpi’de hiç şehit vermedik”

“Kirpi’de hiç şehit vermedik”

06.10.2015, 23:15

BMC’yi kısa sürede ayağa kaldırdıklarını söyleyen BMC Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, “BMC markalı ‘Kirpi’ araçları uğradığı saldırılarda şehit vermedi. Savunma sanayisindeki iddiamızı yeni markalarla artıracağız” dedi

İzmir'in önemli sanayi kuruluşlarından BMC, tank üretimine hazırlanıyor. BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Altay tankının seri üretimi konusunda, "Prototip bitince seri üretim için Savunma Sanayii Müsteşarlığı ihale açacak. Biz de bu işte iddiası olan bir grup olarak bazı partnerlerle birlikte ihaleye gireceğiz" dedi.

Yüzde 100 yerli savunma

Sancak, High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı için bulunduğu Katar'ın Doha kentinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Söz konusu fuarın iki ülke arasındaki işbirliğine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Sancak, fuarın Türkiye için önemine işaret etti. BMC'nin son yıllarda önemli adımlar atarak savunma sanayi sektöründe iddialı konuma geldiğini belirten Sancak, "BMC'nin geçmiş yılları iyi yıllar değildi, çeşitli nedenlerden dolayı dağılmanın eşiğine gelmiş bir milli markaydı. Meşakkati göze alarak ihaleye girdik ve sahiplendik BMC'yi, şirket çalışanlarıyla, tedarikçileriyle ve müşterileriyle birleşerek çok kısa bir sürede ayağa kalktı" diye konuştu. Fuarda birçok yerli Türk firmasının ürünlerini sergilediğini anlatan Sancak, "Umut ediyorum ki Türkiye dünya savunma liginde ilk 10'a girer, zaten 2023 hedefleri de bu doğrultuda" ifadelerini kullandı. Sancak, yaklaşık 15 yıl önce savunma sanayi girdilerinin neredeyse tamamının ithal olduğuna dikkati çekerek, son yıllarda yapılan yatırımlarla yerlilik oranın yüzde 50'yi aştığını vurguladı. Sancak, şirket olarak hedeflerinin 2023 yılında yüzde 100'ü yerli bir savunma sanayinin inşasına destek vermek olduğunu kaydetti.

Taarruz için 'Vuran' geliyor

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çok sayıda BMC'ye ait "Kirpi" (mayına karşı korumalı araç) olduğunu dile getiren Sancak, "Kirpi, son 1 yıl içerisinde 60'a yakın musibete uğradı. Ama çok gururluyuz, bu araçların hiçbirinde şehit vermedik" diye konuştu. Yabancı ülkelerden de "Kirpi"ye yoğun talep olduğunu belirten Sancak, şöyle konuştu: "Tunus hükümeti bizden 40 'Kirpi' aldı. Kirpilerin kullanıma geçtiği haftada El-Kaide yola mayın döşedi ve Kirpilerimiz zayiatsız geçti. Tunus ordusu şehit vermedi, bizi tebrik ettiler ve 100 Kirpi siparişi daha verdiler. Böyle giderse ürün yetiştiremeyeceğiz. Çeşitli dost ve kardeş ülkelerden çok talep var, gururluyuz. Ortağımız Katar da ordusunu Kirpi ile güçlendirme kararı aldı. Türkmenistan ile bugünlerde anlaşma yapacağız, onlar da istiyorlar. Kirpi markasını da geliştiriyoruz, şimdi taarruza da dönük bir marka üreteceğiz 'Vuran' diye. Bunun prototipini de fuarda sergiliyoruz, üzerinde 12 mm'lik makinalı tüfek mevcut. Bu tür markaları da geliştirerek ihtiyaçlara cevap vermeye çalışacağız."

“Kirpi’de hiç şehit vermedik” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN