• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Suşi yiyen Japon İzmir’e yatırım yapıyor

Geleneksel yiyecekleri suşi için İzmir’den gelen orkinosları tercih eden Japonlar, ekonomik ilişkileri güçlendirdi. Japon firmalar yatırım için İzmir’e akın etmeye başladı

Suşi yiyen Japon İzmir’e yatırım yapıyor

08.01.2016, 00:00

Mutfaklarının vazgeçilmezi olan suşi için dünyada en çok İzmir'de yetişen orkinosları tercih eden Japonlar, İzmir'i çok sevdi. İki ülke arasındaki köklü dostluk, ortak yapım "Ertuğrul 1890" filmiyle yeniden gündeme gelirken Japon firmalar, İzmir'de art arda yatırım yapmaya başladı. En son Ege'nin en büyük kuruluşlarında biri olan Yaşar Holding'ten DYO Matba Mürekkepleri şirketinin çoğunluk hissesini satın alan Japonlar, önümüzdeki haftalarda bir yatırımcı heyetiyle İzmir'e gelecek. 

JTI ile başladı

Japonlar, İzmir'de ilk yatırımlarını Torbalı'da Camel sigaralarını üreten Japon Tobacco Internatinal (JTI) ile yaptı. JTI, şu an dünyadaki en büyük 5 fabrikasından biri olan Torbalı'daki tesisi 1999 yılında R.J. Reynolds'tan satın aldı. 

Dünya devi DENSO

Japonların son yıllardaki İzmir ilgisi 2014 yılı sonunda dünyanın en büyük otomotiv yan sanayi firması Denso'nun İzmir'de üretim yapan DJ Cool'un yüzde 50'sini satın almasıyla başladı. Japon şirket, DJ Cool ile de otobüs ve traktör iklimlendirme alanına da ilk adımı atmış oldu. 

Beyaz ete yatırım

Japonlar'ın İzmir ilgisi 2015'te zirve yaptı. 2015 yılı başında Japon gıda devi Nippon Ham Group, beyaz et sektöründe faaliyet gösteren üreticilerinden İzmirli işadamı Natan Hayım'a ait Ege- Tav'ın yüzde 60'ını satın aldı. Satış bedeli, 72 milyon dolar olarak açıklandı. 

İNCİ'yle ortaklık

Geçtiğimiz yılın sonlarında ise dünya akü sektörünün önde gelen iki oyuncusu İzmirli İnci Holding'e bağlı İnci Akü ile Japon GS Yuasa güçlerini birleştirdi. İnci Akü Japonya merkezli GS Yuasa Int. Ltd. ile gerçekleştirdiği ortaklık ile, İnci GS Yuasa A.Ş. olarak yoluna devam etmeye başladı. GS Yuasa, Türkiye'ye yatırım yaparak bölgedeki varlığını güçlendirirken, İnci Akü de GS Yuasa'nın küresel varlığı ve ürün çeşitliliğiyle pazardaki iş hacmini artırma fırsatı yakaladı. İnci Akü markalı ürünler ile birlikte, GS Yuasa ürünlerinin Manisa'daki fabrikada üretilmeye başlanması kararlaştırıldı. 

Yaşar ile mürekkep ortaklığı

Japonlar en son Yaşar Holding ile ortaklık kurdu. Dünyanın en büyük 3 mürekkep üreticisinden biri olan Japon dev Toyo Ink SC Holdings, Yaşar Holding'e bağlı DYO Matbaa Mürekkepleri'nin yüzde 75'ini satın aldı. Firmanın yüzde 25'i ise Yaşar Holding'te kaldı. 

Biberonun mucidi

Biberonu icat eden Japon Pigeon da iştiraki Lansinoh ile yatırım için İzmir'i seçti. Lansinoh, geçtiğimiz aylarda Ege Serbest Bölgesi'nde kuracağı tesisin temelini attı. Lansinoh'un Ege Serbest Bölgesi'nde 8 bin metrekarelik fabrikada tekli ve çiftli anne sütü emzirme pompaları, manuel anne sütü emzirme pompası, biberon ve emzik üreteceği açıklandı. Lansinoh'un 100 kişinin çalışması planlanan tesisten yılda 21 milyon TL'lik satış ve 5 yıl içerisinde bu miktarı 45 milyon TL'yi çıkarmayı hedeflediği bildirildi. ESBAŞ, Ege Serbest Bölgesi'ne ilave edilmesi planlanan 600 dönümlük genişleme alanına da Japon yatırımcı çekmek için girişimlere başladı. ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, hedeflerinin bölgelerine yatırıma başlayan Japon Lansinoh firmasına yenilerini eklemek olduğunu söyledi.

3 bin 500 ton ihracat

Japonya, son yıllarda Japon mutfağının en popüler yemeği suşi için İzmir'de yetiştirilen orkinoslara yöneldi. Akdeniz'de avlandıktan sonra Karaburun, Çeşme ve Sığacık'taki balık çiftliklerinde 7 ay beslenen orkinoslar, Japonya'nın orkinos ithalatında ilk sıralara yerleşti. Bölgeden Japonya'ya yapılan orkinos ihracatı yıllık 3 bin 500 ton civarına yükseldi.

Neden İzmir'i tercih ediyorlar?

Geçtiğimiz Ekim ayında İzmir Kalkınma Ajansı'nın organizasyonu; Japonya Ortadoğu İşbirliği Merkezi ve ESBAŞ desteğiyle İzmirliler, Japonya'nın Tokyo ve Osaka şehirlerinde "İzmir'in Yatırım Olanakları" seminerleri düzenlendi. Seminerlere aralarında Mitsubishi, Sumitomo, Canon, Fujitsu, Toshiba, Hitachi, Mitsui gibi Japonya'nın global firmalarının da olduğu 150'ye yakın firma katıldı. Japon Lansinoh firmasının yöneticilerinden Norimasa Kitazawa, limanları ve lokasyonu nedeniyle doğal bir dağıtım merkezi olan İzmir'i bir HUB olarak kullanabileceklerini düşündükleri için üretim yerini İzmir'de konuşlandırmayı uygun gördüklerini söyledi. Kitazawa, İzmir'deki işgücünün kalitesi konusunda ciddi araştırmalar yaptıklarını ve çıkan sonuçların kendilerini tatmin ettiğini ve bu sonuçların yatırım kararı almalarını kolaylaştırdığını dile getirdi. Bu etkinliğin ardından önümüzdeki günlerde Japonya Ortadoğu İşbirliği Merkezi, İzmir'e bir heyet gönderecek. Japon firmaların temsilcilerinin yer alacağı heyet, İzmir'de yatırım için incelemeler yapacak.

Erhan Gülenç

Suşi yiyen Japon İzmir’e yatırım yapıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.