• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sütaş’tan Tire’ye 65 milyon dolar yatırım

21.01.2016, 00:00

Sütaş’tan Tire’ye 65 milyon dolar yatırım
Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Tire OSB'ye kuracakları 65 milyon dolarlık süt ve süt ürünleri, yem ve biyogaz tesislerinin en geç 1 buçuk yıl içinde tamamlanacağını açıkladı. Yılmaz, toplam 856 kişinin istihdam edileceğini ifade etti. Bölgeden 19 yıldır süt aldıklarını belirten Yılmaz, "Tire'de 100 bin metrekare alana yapılacak tesisin ilk etabı tamamlandı. Yıllık 100 bin ton süt işlenip, 500 ton yem üretilecek. Süt üreticisine yıllık 420 milyon lira kaynak sağlayacağız. Bölgede, yaklaşık 8 bin üreticiden süt alımı yapılacak. Tesislerimizde, 1 milyar lira yıllık ciro hedefliyoruz. Yatırımlarımızla, bölgesel kalkınmaya ve gelir dağılımını iyileştirilmesine katkı sağlayacağız. Biyogaz tesisimizle üretimi destekleyeceğiz. Sütün iyiliği ve bereketi Ege ve Akdeniz Bölgeleri'ne Tire'den yayılacak" dedi.

'Yatırımlar sürecek'

Tire ve Küçükmenderes'in süt üreticiliğinin merkezi ve kalesi olduğunu söyleyen Yılmaz, son beş yılda 250 milyon dolar yatırım yaptıklarını söyledi. 2020'ye kadar 300 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını belirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, "Sektörde damızlıklarımızı ithal etmek zorunda kalmamız büyük bir eksiklik" diye konuştu. İzmir Valisi Mustafa Toprak, Sütaş'ın Tire'ye yaptığı yarımlardan heyecan duyduğunu ifade etti. Toprak, "Türkiye'deki süt üretiminin yüzde 9-10'u İzmir'den. İşlenmiş süt oranında ise yüzde 80'ler seviyesindeyiz. Sütaş'la birlikte ilimiz yeni bir üretim alanı ve gücü kazandı. Sadece İzmir adına değil, ülkemiz adına Sütaş'a teşekkür ediyoruz. Tire OSB'de, 100'ü aşkın parselde üretim yapılıyor. Bölgeye yatırım yapmak isteyenlere bunler bir örnektir" dedi.

İTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise Sütaş yetkililerinden Tire'deki tesislerde İzmir Tulumu ve geleneksel Tire peyniri üreterek yöresel markalar yaratmasını istedi. İzmir genelindeki süt üretimi ve destekleme rakamlarını paylaşan İzmir İl Tarım Müdürü Ahmet Güldal, "İzmir'in Sütaş'a, Sütaş'ın da İzmir'e ihtiyacı vardı. Böylesine bir yatırımla büyük gurur duyuyoruz. Çiğ sütün sözleşmeli usulde alım ve satımına ilişkin yönetmeliklerdeki bir takım eksiklikler bakanlığımız tarafından giderildi" dedi.

NADİR UYSAL