• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Muhasebecinin “solucan hesabı” tuttu

Muhasebecinin “solucan hesabı” tuttu

08.02.2016, 23:12

4 ay önce solucan üretimine başlayan muhasebeci İbrahim Karakurt, “60 bin solucanla başladığım işte 4 ayda 200 bin solucana ulaştım. Gübresi seracılık, çay üretimi, ağaç fidan yetiştiriciliği, gül ve çiçek üretiminde kullanılıyor” dedi

Denizli'de 10 yıldan bu yana muhasebecilik yapan İbrahim Karakurt, 4 ay önce solucan üretmeye başladı. 60 bin solucanla işe başlayan Karakurt'un solucan sayısı 200 bine çıktı. Karakurt, ikinci bir iş için büro ortamından uzaklaşıp, doğayla iç içe yapabileceği bir ek iş ararken solucan ve gübresini üretmeye karar verdiğini belirterek kazancının da artmasıyla bu alandaki girişimleri herkese önerdi. İnternetten yaptığı araştırmayla solucan ve gübresini üretmeye karar verdiğini anlatan muhasebeci İbrahim Kurt, bu alanda üretim yapan girişimcileri ziyaret ederek saha araştırması yaptığını söyledi. Karakurt, "Fikir alışverişinde bulundum. Solucan gübresinin ürünlerin kalitesini artırdığını ve toprağı daha verimli hale getirdiğini yapılan analizler sonucunda bizzat gördüm" dedi. 

'60 binle işe başladım'

Denizli'deki solucan üreticilerinden 4 ay önce 60 bin solucan alarak üretime başladığını belirten Karakurt, "Dört ayda solucanlarımın sayısı 200 bine yükseldi. Uygun yaşam ortamı sağlandığında bir yetişkin solucan 5 ile 7 gün arasında bir yumurta (kokon) üretir. Bir yumurtadan çıkan yavru sayısı 1 ile 23 adet arasında değişiyor. Ortam koşulları iyi olursa yumurtadan çıkan yavruların yaşama sansları da artıyor. Yapılan araştırmalarda 6 aylık bir zaman periyodu içerisinde solucan sayısının 56 kata kadar çıkma olasılığı var. Üretilen gübre katı ve sıvı olarak kullanılıyor. Katı haldeki gübreler seracılık, çay üretimi, ağaç fidan yetiştiriciliği, gül ve çiçek üretiminde, sıvısı ise daha çok büyük ölçekli alanlarda kullanılıyor" diye konuştu. 

HEDEF AYDA 5 TON SOLUCAN GÜBRESİ

Beslediği solucanların sayısının 1.5 milyona çıkmasıyla birlikte aylık gübre üretiminin de 5 tona çıkmasını hedeflediğini belirten Karakurt, "Solucan gübresinin kilogramı 3-5 TL arasında satılıyor. Solucan ve gübresinin üretimi yaklaşık 50 yıldır Amerika'da, 30 yıldır İsrail ve 15 yıldır Rusya'da yapılıyor. Ülkemizde ise son 5 yıldır yapılıyor. Amacımız organik tarımın yaygınlaşmasını sağlayarak kimyasal gübrenin yerini almasını sağlamak. Yetiştirdiğimiz gübre, meyve ve sebzeye lezzet verdiği için çok önemli. Toprakların eski verimini kazanması acısından da önemli. Solucan gübresi dünyada sık ve yaygın olarak kullanılıyor" diye konuştu.

HASAN DURNA

Muhasebecinin “solucan hesabı” tuttu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN