• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘İş’te Kadın’ı kadınlar anlattı

Konferansa konuşmacı olarak katılan Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, LİYAKAT Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi ile LİYAKAT Derneği Başkan Yardımcısı Gülçin Güloğlu, kadın girişimcilere kariyer basamaklarını tırmanış öykülerini anlattı

‘İş’te Kadın’ı kadınlar anlattı

22.04.2016, 00:00

Ege Bölgesi'nde iş dünyasının önemli kadın isimleri, Turgutlu'da kadın girişimcilerle bir araya geldi. Turgutlu Ticaret Odası, TOBB, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Türkiye Girişimci Kadın Gücü tarafından "İş'te Kadın" adlı konferans, Turgutlu'da düzenlendi.

Katılım yüksek oldu

Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansa Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Belediye Başkanı Turgay Şirin, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın, Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Asuman Demirdöver, Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri, iş dünyasında yer alan kadınlar ve öğrenciler katıldı.

"Sorumluluk çok büyük"

Konferansta Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı, Lider Yaratıcı Katılımcılar (LİYAKAT) Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ES-PA A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Berkay Eskinazi ile LİYAKAT Derneği Başkan Yardımcısı ve Güloğlu Plastik Genel Müdürü Gülçin Güloğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Konferasta Şebnem Bursalı, kariyer basamaklarını nasıl tırmandığını anlattı. 23 yıldır gazetecilik yaptığını ifade eden Bursalı, "15 yıl sahada çalıştım ve 8 yıldır da Türkiye'de ikinci, şu anda da tek kadın genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyorum. Bir kadın olarak en zirvede yer almak zor.
Ancak bizden sonraki kuşakların bu seviyelerde görev yapabilmesi için çalışkanlık seviyemizi artırmak zorundayız. Ben bir kadın olarak bir gazetenin en tepesindeyim ve benden sonra da buralarda yer alacak kadınlar için iyi bir rol model olmak adına büyük gayret gösteriyorum. 15 yıl sahadaydım ve sadece haber yapıyordum. Şimdi haberinden reklamına, finansından muhasebesine kadar birçok konuya hakim olmamız gerekiyor. Bu konularla ilgili kendimi geliştirdim, muhasebe kursları aldım ve daha sonra işletme dalında yüksek lisans yaptım" dedi. İlerleyen dönemlerde daha pek çok kadının basın sektöründe yöneticilik ve üst düzey idarecilik görevlerinde bulunacağını ifade eden Bursalı, kadın hakları konusunda çok hassas olduğunu söyledi. Kadına şiddet uygulayan kocayı teşhir etmek gibi bir haber tarzı belirlediğini dile getiren Bursalı, "Medyada bir kadın olmak, omuzlarımıza ağır bir yük bindirse de değerli Türk kadınını bulunduğum konumda en iyi şekilde temsil etmeliyim" diye konuştu.

Berkay Eskinazi de kadınların özellikle sivil toplum kuruluşları içerisinde aktif rol almaları gerektiğini dile getirdi. LİYAKAT Derneği olarak önceliklerinin gençler ve kadınlar olduğunu belirten Eskinazi, sadece kadınlara yönelik projelerinin olmadığını vurguladı.

Çiçek ve plaket verildi

Konferans sonunda Kaymakam Uğur Turan, Başkan Turgay Şirin, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın, Turgutlu Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Asuman Demirdöver, konuşmacılara çiçek ve birer plaket takdim etti.

"Başarının temelinde çok çalışmak var"

Kadın girimcilerinin arttığını ancak istenilen seviyede olmadığını belirten Gülçin Güloğlu, ebeveynlerin bu konularda yönlendirme noktasında çocuklarına iyi bir yol gösterici olmalarını tavsiye etti. Babasından devraldığı işlerin başına geçtiğini kaydeden Güloğlu, "Devraldığımız işlerde yenilikçi olmak önemli. Ancak işin kurucusu olan isimlerin tecrübelerinden yararlanmak gerekir. Başarılı olmanın en temel unsuru tabii ki çok çalışmak. Çok çalışmak, başarının yanı sıra girişimcilik ruhunu da uyandırır" ifadelerini kullandı.

"Kağıt üzerinde kalıyor"

STK'ların içerisinde kadının önemli rol oynacağını dile getiren Eskinazi, "Kadın girimciler artıyor. Ancak bu istediğimiz düzeyde değil.
100 binin üzerinde kadın girişimci var. Ancak bu rakamın yüzde 17'si sadece girişimci adı altında yer alıyor, işleri yine erkekler yürütüyor. Yani yüzde 17'lik dilim sadece kağıt üzerinde kalmış. Kadınlar toplumun her alanında yer almalı ve girişimcilik dünyasında adından daha sık söz ettirmeli. Biz de bu yönde projeler üretiyoruz" diye konuştu.

İLKER UYAR

‘İş’te Kadın’ı kadınlar anlattı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.