• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Kemeraltı’nda el halıcıları desteklenmeli’

‘Kemeraltı’nda el halıcıları desteklenmeli’

25.04.2017, 22:31

Kemeraltı'nda faaliyet gösterecek El Halıcıları Çarşısı için destek isteyen İzmir Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği Başkanı ve Ticaret Odası Meclis Üyesi Naci Ölçen, "10 yıllığına vakıflardan kiralanarak restorasyonu yapılan Başdurak Camii altındaki işyerleri konusunda üyelerimize kira desteği verilmeli" dedi.
Proje komisyonunda kendisinin de yer aldığını hatırlatan Naci Ölçen, "İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş engin vizyonu ile kente önemli ekonomik kazanımlar sağlıyor. İzmir'e daha fazla havayolu destinasyonu, kruvaziyer turist sağlamak adına yaptığı girişimleri son derece yerinde buluyoruz. Benzer destekleri sektörümüz adına da bekliyoruz' diye konuştu.

ÜYELERİMİZE EL VERİLMELİ

"El Halıcıları Çarşısı"nın, derneğin ilk yıllarından bu yana hayata geçirmek istediği projeler arasında olduğunu belirten Dernek Başkanı Ölçen, "Bu yöndeki taleplerimizi Başbakan Binali Yıldırım'a kadar iletmiştik. Şimdi böyle bir fırsat Başdurak Camii projesi ile elimize geçti. Yurt dışındaki fuarlarda Türk El Halıcılığına yabancıların çok büyük ilgi gösterdiğine, halıyı alıp evinin iç hatta dış duvarlarına astığına, bahçe süslemelerinde kullandığına şahit oldum. Bu açıdan Kemeraltı'nda oluşturulacak Halıcılar Çarşısı'nın kruvaziyer turistleri de çekeceğine inanıyorum" diye konuştu.
Ölçen sözlerini şöyle sürdürdü:
"Başdurak Camii altındaki dükkanların restorasyonu projesinin adı bile "Turistik El Sanatları ve El Halıcıları Çarşısı" iken üyelerimize daha fazla destek verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu çarşı halıcılara kazandırılmalı. Zaten projenin özü de bu, yok olmaya yüz tutmuş mesleklerin korunması ve kalkındırılması. Projeye sadece ticari açıdan bakılmamalı, gerek kira gerekse diğer yan destekler konusunda sektör üyelerimize el verilmelidir."

KATKI BEKLİYORUZ

Çalışmalarda derneğinin görüşüne öncelik verilmesi gerektiğini kaydeden Dernek Başkanı Naci Ölçen şunları söyledi:

"'Yerel yönetimlerimizin ve diğer sivil toplum kuruluşlarımızın da, konuya katkı koyacaklarını umuyorum. Amacımız, hiç bir el halıcısı üyemizin mağdur edilmemesi ve mümkün olduğunca adil davranılmasıdır. Hangi bölgede el halıcıları çok güçlü, hangi noktada hangi ürünler üretiliyor gibi teknik konulardaki piyasa hakimiyetimizden yararlanılmalı."

‘Kemeraltı’nda el halıcıları desteklenmeli’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN