• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kiloyla yemek yetiştiremiyor

Kiloyla yemek yetiştiremiyor

06.08.2017, 00:00

FARK YARATANLAR - TANSU EDİP GÖKBUDAK

Emekli asker Akın Şentürk askerlik yıllarında yurtdışı görevinde gördüğü "kiloyla yiyecek" anlayışını ilk kez İzmir'de "Seç Tart" ismiyle hayata geçirdi.
"Herkesin uygun fiyata, yeteri kadar yemek yemeye hakkı var" diyen Şentürk, "Biz burayı 5. kez devraldık. Herkes bizim de diğer işletmeler gibi kepenkleri kapatıp gideceğimizi düşündü. Ama şimdi günde ortalama 300 kişiye yemek çıkarıyoruz" dedi.

HAYALİ GERÇEK OLDU

Emekli hava astsubayı 45 yaşındaki Şentürk, çok sayıda yerde görev yaptı. Ancak hayata bakış açısı 1994'te Bosna Savaşı sırasında İtalya'da görev yaptığı günlerde değişti. O sıralar Türk uçaklarıyla Bosna'yı koruyan Şentürk, İtalya'nın Brescia kentinde kiloyla yemek satıldığını gördü. "Bir gün bunu ben de deneyeceğim" diyerek aklının bir ucuna not etti.
Ardından yıllar geçti. Şentürk bu konuda ilk fırsatı Bandırma'ya atandığında yakaladı.
Hayalini gerçekleştirmek için can atıyordu. Dışarıdan Turizm Otelcilik Bölümü'nü okuduğu için askeriyenin sosyal tesislerinin sorumluluğuna getirildi.
O dönem için, "Benim için bu görev bir staj dönemi gibi oldu" diyen Şentürk daha sonra 2009 yılında Gemlik Kamp Komutanlığı'na Sosyal Hizmetler Amiri olarak atandı. Burada 3 yıl boyunca başarılı bir şekilde çalışan Şentürk'ün vücudu yılların verdiği yıpranma karşısında yorgun düştü ve 40 yaşında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden malulen emekliye ayrıldı.
Şentürk emekli olduktan sonra ticaret hayatına hızlı bir giriş yaptı. İlk olarak Bursalı bir kahve zincirinin İç Anadolu'daki ilk şubesini açtı. Kısa sürede Kırıkkale, Ankara, Çankırı çevresinde 11 kahveci açan Şentürk, yıllardan beri hayalini kurduğu "kiloyla yemek" satan restoranını faaliyete geçirmek için işlerini devredip İzmir'e geldi.

KİMSEYİ DİNLEMEDİ

Herkese hem kaliteli hem hesaplı hem de doyurucu yemek vermenin zor olduğunu belirten Şentürk, "Avrupa'da kırmızı et ile beyaz et fiyatları birbirine yakın olduğu için sıkıntı yok. O nedenle bu işi tutturmak aslında oldukça zor. Herkes ilk başta bana 'batarsın', 'iş yapmaz' dedi. Ama ben yapacağım işi her zaman sıkı bir incelemeden geçiririm.
Sanırım askerliğin vermiş olduğu disiplin. Bu nedenle de söylenenlere aldırmayıp sömestr tatilinde Ege Üniversitesi'nde ilk şubemizi açtım. Burası bizim için iyi bir deneyim oldu. Aldığımız işletme de bizden önce defalarca batmıştı. Hatta Alsancak'ta açtığımız 2. şube de 5 defa batan bir yerdi. Fakat düzgün hesaplama, kaliteli hizmetle birlikte bu sorunları yaşamadık" dedi.

MÜŞTERİ MUTLU OLSUN

Restoranda ciro yapmaktan daha çok müşteriyi mutlu göndermeye önem verdiğini vurgulayan Şentürk, "Tek müşterim bile mutsuz olmamalı. Bu nedenle öncelik para kazanmak değil, müşterinin memnuniyeti" diye konuştu.

100 GRAM DA ALABİLİRSİNİZ 1 KİLO DA

Şentürk bir kilogram yemeğin 24 liraya denk geldiğini söyleyerek, "Bütün yemeklerimiz günlük ve taze ürünlerle yapılıyor. Herkes yiyebilsin diye de isteyen 100 gramlık yemek seçiyor, isteyen 500 gramlık. Hem keseye hem de mideye göre seçiyorlar" diye konuştu.

80 ÇEŞİT YİYECEK VAR

Şentürk Seç Tart'ın istenilen her yemeğin her an yapılabileceği bir şov ocağı olduğunu da ifade ederek, şöyle konuştu: "Canı menemen çeken menemen yiyebilecek ya da istediği başka bir yemeği de yiyebilecek. Bunun yanı sıra zeytinyağlıdan et yemeklerine, tatlıdan mezelere kadar 80 çeşit yiyeceğimiz bulunuyor. Tercih sayısını geniş tutarak her damak zevkine uygun yemek yapmaya çalışıyoruz."

Kiloyla yemek yetiştiremiyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA