“Yerli otomobil için en uygun yer İzmir”

Giriş Tarihi:13.11.2017, 23:12 Güncelleme Tarihi:14.11.2017, 10:14
Yerli otomobil üretecek babayiğitler arasında BMC ve Zorlu’nun yer alması, İzmir’in adını öne çıkardı. Ekonomi çevreleri 2 milyar dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştiren kentin yan sanayi, ulaşabilirlik ve hazır test pistiyle en uygun bölge olduğunu söylediler

Yerli otomobilde babayiğitlerin belirlenmesiyle İzmir ve Ege'in avantajı bir kez daha ortaya çıktı. Babayiğitlerden Zorlu ve BMC'nin Egeli olması ve bölgenin bu konudaki altyapısı İzmir'i ön plana çıkarıyor. İş dünyası temsilcileri İzmir'in bu konudaki avantajlarını diğer yörelerden daha üstün olduğunu belirterek yerli otomobil üretiminde İzmir'i adres gösterdiler.

İMALAT AVANTAJI VAR

Ekonomi çevreleri yaklaşık 18 milyar dolarlık liman ticaret hacmine ulaşıldığını, her 100 dolarlık otomotiv ihracatının ise 40 dolarının İzmir limanlarından sağlandığını belirttiler. 2 milyar dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştiren İzmir'de 25 milyon adet jant, motor bloğu, üretim kapasitesi olduğunu vurguladılar. Ayrıca Türkiye'nin balata üretiminin yüzde 80'i İzmir'den sağlanıyor. Test pisti İzmir'de hazır konumda. Ayrıca İzmir'deki fabrikalar başta Mercedes, Audi, Volkswagen olmak üzere gibi dünyanın önemli markalarının tüm bağlantı elemanları, aktarma organlarının imalatını İzmir'den gerçekleştiriyorlar. Uzmanlar İzmir otomotivde nitelikli elemanı sahip bir kent olduğunu da sözlerine eklerken OSB'ler, meslek liseleri ve üniversiteler lojistik, tedarik ve nitelikli eleman otomotivde çok önemli rol oynadığını bunu içinde İzmir'in OSB meslek lisesi ve üniversite işbirliğini sağlayacak en iyi kenti olduğu belirtildi. "İzmir'de otomobil üretmek için ne yok?" sorusuna ise "İzmir'de her şey var. Olmayan sadece teşvik" diyen ekonomi çevreleri, İzmirli sanayicinin haksız rekabetle karşı karşıya olduğunu belirttiler ve BMC'nin uzman kadrosu, tedarikçileri, servis ve satış ağıyla rekabetçi bir otomobil üretebileceğini söylediler.

KOLAY ULAŞILAN KENT

İzmir'in kolay ulaşılabilen kent olduğunu ve Avrupa'ya yakınlığını vurgulayan ekonomi çevreleri İzmirİstanbul arasında 3.5 saatlik otoyol bağlantısının kenti daha ulaşılabilir hale getireceğini belirttiler. İzmir'in otomotivde 2 milyar dolara yakın ihracat rakamına sahip olduğunu da vurgulayan sektör temsilcileri, "Türkiye ihracat kalemleri arasında yer alan otomotiv sektörü her yıl ihracat rekoru kırıyor. İzmir, yerli marka otomobil projesinde yer almalıdır. Devletimiz etkin teşvikler vermeli, girişimciler cesaretlendirilmeli. Türkiye kendi otomotiv sanayisini kurmalı. Tasarım ve ArGe merkezi olması için çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Bu işin olmazsa olması motordur" dedi. Kanadalı otomotiv sanayi şirketi Stackpole, İzmir'deki fabrikasında Audi, Porsche ve Volkswagen'in de bulunduğu otomotiv devlerine orijinal parça üretiyor. Firmanın Peugeot/ Citroen, Audi, Porsche, Volkswagen, Ford, Hyundai ve Opel için yıllık 3 milyon adet kapasiteyle yağ pompası ve toz metal parçalar ürettikleri belirtildi.

SEKTÖRÜN LOKOMOTİFİ EGE

Ege Otomotiv Derneği EGOD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay da, "Yerli otomobil için İzmir en uygun lokasyon.
EGOD olarak bu konuda uzun zamandır çalışıyoruz. OSB'ler, serbest bölgeler olarak İzmir son derece önemli bir kent. Yurt dışına, iyi otomotiv markalarına üretim yapan iyi firmalarımız var. Mesela ciddi jant üreten firmalar var. Motor aksamı, üst kapak, motor bloğu döken firmalarımız da var. Otomobil üretimi ihracatının yüzde 40'lık payının İzmir Limanı üzerinden yapılması da bir başka avantajımız. Öte yandan Kemalpaşa da Lojistik Köy yapılıyor, demir yolu ağı burada toplanıyor, bir ucu da İzmir Limanı'na bağlanıyor. Demiryolu ile dağıtımın maliyeti de çok düşük. Konsorsiyumun bileşenlerinden BMC'nin ciddi yatırımları bölgemizde, Vestel zaten tamamen Ege'de. Tüm bu artılarımızı düşününce İzmir'in bu yatırım için en uygun yer olduğu ortaya çıkıyor. Burada üretilecek olan bir yerli otomobilin bölgemize yapacağı katkılar da azımsanmayacak boyutta.
Yerli bir otomobilin, yerli üretim otomobil parçalarına büyük katkı sağlayacaktır" dedi.Norm Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Uysal da, "Biz bu konuda üzerimize düşen her fedakârlığa hazırız.

ALT YAPIMIZLA, MÜHENDİSLİĞİMİZLE...

Bugün Renault'a, Ford'a, Tofaş'a verdiğimiz mühendislik hizmetimizi neden yerli otomobilimize vermeyelim" dedi

İZMİR YA DA MANİSA

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adnan Erbil, "Yerli Otomobil yatırımının İzmir ya da Manisa'da olması fark etmez, önemli olan bölgemizin kazanması. Altyapı hazır. Dünya devlerine otomobil parçaları üretiyoruz, kendi otomobilimiz için daha iyisini yapabiliriz" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü, "Otomobil sporlarına gönül vermiş biri olarak yerli otomobil üretimiyle ilgili çalışmaları yakından takip ediyorum. Bir zamanlar toplu iğneyi bile ithal ederken bugün Türkiye'nin geldiği durum örnek bir kalkınma hamlesidir. Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı İzmir, kara, deniz ve hava ulaşımının kilit noktası konumunda. Teknolojinin en üst standartlarının kolayca uygulanabileceği İzmir, gelişen sanayisi ile otomobil sektörünün de lokomotifi olabilecek potansiyele sahip. İlk yerli otomobilin İzmir'de üretilebilmesi fikri bile bizi çok heyecanlandırıyor" diye konuştu.

KADİR KEMALOĞLU

kalan karakter 1000

vakkas vakkas

cehape li belediye fabrika ruhsatı vermez. anayasa mahkemesine giderler

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.11.2017 17:58
Test için en uygun yollar bizde çünkü.. Test için en uygun yollar bizde çünkü..

Bence de yerli otomobil için en uygun yer izmir. Çünkü izmirin yolları türkiyenin en bozuk en bakımsız yollarıdır. Her taraf delik deşik, her taraf çukurlu yamalı, her taraf engebelidir. Eğer üretilen otomobil İzmirde üretilip izmirin yollarında test edilirse, bilhassa Bucanın yollarında kullanılıp tam not alırsa Türkiyenin her yerinde kullanılabilir, ve hiç bir sıkıntı çıkarmaz. Yerli otomobil İzmirde Levent Priştinanın evinin sokağında üretilsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 14.11.2017 12:40
AKHİSAR AKHİSAR

Atıl durumdaki tütün fabrikası ve arazisi bu iş için en uygun yer.Ayrıca otomobil ortakları Vestel ve BMC lojistik yakınlığı yeni İsatanbul -İzmir otoyolu,hızlı tren demiryolu ve deniz ulaşımına yakınlığı ile yedek sanayi göz önüne alındığında en uygun yer.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 14.11.2017 10:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.