• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Kamuda maaş dengesizliğine son

Kamuda maaş dengesizliğine son

12.01.2018, 23:17

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak" çağrısının ardından düğmeye basıldı. Kamuda kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek. Ek gösterge sistemi, statü, ücret, çok başlı yönetim başta olmak üzere temel sorunlar masaya yatırılırken, performansa dayalı ücret sisteminin dünya örnekleri incelenerek yeni bir model ortaya konulacak.

ÜCRET DÜZENLEMESİ

Birinci adımda hem görev ücreti hem de emekli maaşlarını belirleyen ek gösterge cetvelinde genel bir düzenleme yapılacak. Kamu çalışanlarına yönelik başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik, vatandaş memnuniyeti gibi başlıklar da dikkate alınarak bir performans sistemi kurulacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda tüm meslek grupları için hakkaniyetli bir ücret dengesinin en geç 2019'da kurulacağını açıkladı. Maliye ve Çalışma Bakanlığı hem görev ücreti hem de emekli maaşlarını belirleyen ek gösterge cetveline ilişkin çalışmayı sürdürürken, kamu personel rejiminde köklü değişikliklere gidilecek. Maliye Bakanı Naci Ağbal da, konuyla ilgili çalışma yürüttüklerini bildirdi.

KAYBIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Kaymakam örneğinde olduğu gibi birçok kurumda daire başkanı, müdür, şube müdürü altlarında görev yapan personelden daha düşük ücret alıyor. Bu ek gösterge rakamlarının düşük olmasından kaynaklanıyor. Kaymakam örneğinde olduğu gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak, emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

HAZAL ATEŞ

Kamuda maaş dengesizliğine son haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN