• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

çağı bitiyor elektrikli çağı geliyor

Benzin çağı bitiyor elektrikli çağı geliyor

11.03.2018, 23:10

ERCAN KARACA OTOMOBİL REHBERİ

Türkiye'de elektrikli araçlar için şarj altyapısı kuran öncü şirketlerden FullCharger Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ataman, "Elektrikli araçların yaygınlaşması, elektrikli şarj istasyonu sayısının artması ile doğru orantılıdır. FullCharger olarak, Türkiye'nin her yerine elektrikli araç şarj hizmetini götüreceğiz. Kapsama alanımız eksiksiz bütün Türkiye olacak. Bunun için FullCharger olarak, Türkiye'nin 50 bin üzeri nüfuslu toplam 334 merkezine ulaşmayı ve yatırım yapmayı hedefliyoruz" dedi.

1500 İSTASYON VAR

2016 sonu itibariyle Dünya'da 300.000 adet civarında halka açık elektrikli araç şarj istasyonu olduğunu söyleyen Ataman, buna kişisel kullanım ya da kurumların kendi araçları için aldığı kısıtlı kullanım istasyonlarını da katarsanız sayı 2.300.000 adet civarına çıktığını belirtti. Ataman sözlerini şöyle sürdürdü "Türkiye'de istasyon sayısı toplamda 150 civarındadır. Kişisel istasyonlar ve kurumların kendi kullanımı için aldıkları istasyonları da eklersek yaklaşık 1500 civarında istasyon var".

25 MİLYONA ULAŞACAK

Türkiye'de 2017 yılında satılan toplam elektrikli araç sayısının 4.500 civarında ve bunların sadece 77'sinin tam elektrikli diğerlerinin ise ağırlıklı olarak şarj edilemeyen hibrit olduğunu belirten Ataman, henüz işin çok başında olduğumuzu ve dünyada da yaklaşık 5 sene öncesine kadar durum benzer iken, bugüne gelindiğinde durumun tamamen değişmekte olduğu söyledi. Ataman, dünyada elektrikli araba parkı sayısının 2016 yılında ilk defa 2 milyon adedi geçtiğini ve yapılan tahminlere göre de, 2020 yılına kadar bu sayının 25 milyona kadar ulaşacağını belirtti. FullCharger Türkiye'nin Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ataman "FullCharger, öncelikle Türkiye'nin her yerine elektrikli araç şarj hizmetini götürecek. Kapsama alanı eksiksiz bütün Türkiye olacak. Bunun için FullCharger, yatırımın ilk üç yılında Türkiye'nin 50 bin üzeri nüfuslu toplam 334 merkeze ulaşmayı hedefledi.

FULLCHARGER FARKI...

Yükselen ve yenilenen her binanın otoparkını bu geleceğe hazır edeceğiz. Bu model, FullCharger'ı kısa bir sürede farklı ünvandaki 14 bin 362 yerel iş ortağıyla, 121 yetkili proje ofisi ve 957 yetkili teknik servis ile ihtiyaç ve taleplere anında cevap verebilen Enerji Operatörü ve uzman Şarj Altyapıları Proje şirketi yapacak. FullCharger potansiyeli gördü ve şimdiden lider 'operatör' ve 'uzman' şarj altyapıları proje şirketi markası sorumluluğuyla hareket ediyoruz.

Benzin çağı bitiyor elektrikli çağı geliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN